GOKiB Krasne > Media > Filmy > Warsztat “Kultura Średniowiecza”

Warsztat “Kultura Średniowiecza”

Ciężko czytać o czasach np. Bolesława Chrobrego, bo i to dawno było i językiem staropolskim (czy po łacinie), lepiej spotkać się z ludźmi, którzy nam opowiedzą, pokażą i dadzą się poczuć jak dawni

Słowianie, Rusini, Wikingowie. Jak dawni? Około 1000 lat temu Jak ten czas szybko leci, prawda? A techniki walk podobne, mazidła kobiece, upiększająco-maskujące też. Materiały teraz mamy gorsze i chemii więcej. A poza tym, to Średniowiecze można odnaleźć dookoła!

– A czy murzyni się też bili? – zapytał Jeden z Ciekawskich ale Niezbyt Mądrych.
+ W Afryce zapewne tak. – odpowiedział Kniaź Lubomir Aleksandrowicz, prowadzący zajęcia.

Jego urocze białogłowy, żona Kram Szepczące Kruki wraz z córką – wprowadziły nas w arkana sztuki zdobniczej i użytkowej tamtych czasów.

Był to świetny początek pogłębiania wiedzy i zainteresowania naszą historią. Każdy mógł się przekonać na własnym grzbiecie ile waży i jak ważna jest zbroja. Jak ciężki jest hełm i miecz i jaką niełatwą sztuką jest nim władanie.
Praktycznie zapoznaliśmy się z obróbką kamieni, produkcją ozdób czy rzeczy użytecznych.  Generalnie – świetna sprawa i oby takich więcej!

Filmy: