GOKiB Krasne > Articles by: isp

I tydzień Wakacji z Kulturą – Fotograficzny

Poniedziałek:

Ufff jak gorąco, puffff jak gorąc…. No bez przesady, jak jest lato to musi być ciepło 🙂 Właśnie. Zrobiliśmy stosowny napis, mydełka, uczyliśmy się łapać, rzucać i w grupie skarb przenosić. Udało nam się nawet Orlik zaliczyć! Współpraca i precyzja – to nasze cele!
A jak było, popatrzcie:
Foto Zuzanna Rogala i Śp. Irek

I Tydzień z Kulturą: Fotograficzny.
Wtorek
Dziś zaczęliśmy od wizyty w naszej Bibliotece Publicznej, gdzie przeczytaliśmy opowieść metodą teatrzyku obrazkowego Kamishibai – “Po drugiej stronie gór”. Tematyka nawiązywała do problemu z brakiem wody na całym świecie. Rozmawialiśmy o korzyściach i przeszkodach w związku z w/w okazji Światowego Dnia Oceanów.
Następnie, po 2 śniadaniu, zajęcia fotograficzne z p. Agnieszką! Dziś malowaliśmy światłem – efekty niebawem!
Później pani Irena i Paulina przeprowadziły warsztat plastyczny “Mój Indywidualny Worek” czyli tworzyliśmy własne, bawełniane, worki przy pomocy markerów do tkanin. Pamiętajcie rodzice, żeby utrwalić je prasując przez tkaninę, najlepiej przed pierwszym praniem!!
Później, nasz zaprzyjaźniony Rycerz Jacek, wprowadził nas w świat Animacji Poklatkowej! Każde dziecko ogląda czasem filmy animowane – tworzone w różnych okresach, przy użyciu różnych technik animacyjnych.
W niejednym z nich rodzi się pytanie: jak to zostało zrobione? Warsztaty animacji poklatkowej pozwalają uzyskać wszechstronną odpowiedź na to pytanie.
Uczestnicy warsztatów dowiadują się wiele na temat historii, rozwoju i technik animacji, różnic pomiędzy tradycyjnymi formami animacji analogowej a formami animacji wspieranej cyfrowo czy w pełni cyfrowej, także w technologii 3D.
W części praktycznej dzieci wykonują własne postaci przygotowane do animacji poklatkowej w technice wycinanki. Następnie z pomocą prowadzącego umieszczają je na specjalnym stole z przygotowanym tłem, wybranym spośród kilku dostępnych. Dzieci animują postaci, po każdej zmianie ich ułożenia robiąc zdjęcie umocowanym na statywie cyfrowym aparatem fotograficznym lub smartfonem. Już w trakcie warsztatów zdjęcia obrabiane są przy użyciu oprogramowania służącego produkcji animacji, i od razu oczy dzieci cieszą rezultaty – pracowicie przez nie układane postacie ożywają na ekranie monitora!
Uczestnicy warsztatów uczą się precyzji, cierpliwości i kreatywności przy tworzeniu własnych scenek, a także właściwiej obsługi sprzętu fotograficznego. Poprzez obserwację przygotowywania animacji ze zdjęć zyskują wiedzę na temat mechanizmu tworzenia filmu animowanego i możliwości oferowanych przez współczesne oprogramowanie.
I na nic więcej czasu nie wystarczyło! A wręcz, zabrakło i torby będziemy jeszcze kończyć!
Jutro wycieczka!! 🙂
Foto Zuzanna Rogala i Śp. Irek
Filmy stworzone na warsztatach Animacji Poklatkowej:

I Tydzień z Kulturą: Fotograficzny.
3 dzień, środa. Wycieczka do Skansenu Zagrody w Markowej!
U u u uuuuuuuupaaaaaałłł łłłł (l z litewska wymawiane!). Ale, – nic to – jak mawiał Mały Rycerz! Jedziemy! Pan Józef tak pięknie opowiadał w otoczeniu starych drewnianych chałup, że aż miło było tam posiedzieć! A później sesja zdjęciowa łącząca kulturę ludową z nowoczesnością 🙂 Oczywiście z panią Agnieszką jako fotografującą. Obiad, i wróciliśmy cali i zdrowi!
I Tydzień z Kulturą: Fotograficzny.
4 dzień, czwartek.
Światło jest ważne. Zimne czy ciepłe, ważne jest. W fotografii najważniejsze. Tuż po pomyśle 🙂 Ale ważne są też roboty. Składaliśmy je. Ważne też są Opowieści. Snuliśmy je. Ważna też jest Równowaga – ćwiczyliśmy. A najważniejsze, że przeżyliśmy, Twórczo, gorrrrrrący kolejny dzień Półkolonii z Kulturą! 🙂
Ignacemu z okazji urodzin życzymy wytrwałości w rozwijaniu pasji!!
I Tydzień z Kulturą: Fotograficzny.
5 dzień, piątek.
To, że jest ciepło – wiemy. To, że w Egipcie dziś było o 1 stopień zimniej niż u nas – sprawdziliśmy. Było! Ale dalej nie przeszkadzało nam to w Wakacjach z Kulturą! Było malowanie światłem, tworzenie mozaik, kuchenne szaleństwo z owocami i nieco ruchu ukierunkowanego 🙂 I tak nam minął Pierwszy Tydzień Wakacji!
Mam nadzieję, że się podobało – rodziców proszę o komentarz!!
W tym tygodniu z Wami byli:
Panie: Anna, Liliana, Irena, Paulina, Lidia, Edyta – obsługa techniczna oraz nasza wolontariuszka Zuzanna Rogala,
Panowie: Irek, Jerzy, Bartek – kuchnia, Witek – pomoc techniczna.
Oraz Jacek Gut – warsztat Animacji Poklatkowej.

 


Zdjęcia z następnych dni:


“Młodzi Przedsiębiorcy z POWER-em” ogłoszenie!

    W związku z realizacją przez Stowarzyszenie TRAMPOLINA KARIERY projektu pn. „MŁODZI PRZEDSIĘBIORCY Z POWER-em”, zwracamy się z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących projektu.

Wszelkie informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie internetowej projektu www.trampolinakariery.pl w zakładce projektowej „MŁODZI PRZEDSIĘBIORCY Z POWER-em”.

Do projektu zapraszamy:
Osoby bezrobotne niezarejestrowane w urzędzie pracy, zamieszkujące lub uczące się na terenie województwa podkarpackiego w wieku 18-29 lat, zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, w tym:
* zamieszkujące miasta średnie lub miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze,
* osoby długotrwale bezrobotne,
* osoby z niepełnosprawnościami.

W ramach projektu oferujemy:
– Wsparcie szkoleniowe przed założeniem działalności gospodarczej
– Jednorazowe bezzwrotne dotacje na założenie działalności gospodarczej w kwocie do 23 050,00 PLN
– Wsparcie pomostowe finansowe w maksymalnej wysokości 2 350,00 PLN netto/mc przyznawane na okres 6 miesięcy

Dodatkowo w ramach projektu Uczestnik otrzymuje:
– Ubezpieczenie NNW
– Zwrot kosztów dojazdów na zajęcia szkoleniowe
– Zwrot kosztów opieki nad dziećmi/osobami zależnymi podczas udziału w szkoleniach grupowych
– Materiały szkoleniowe oraz Catering podczas zajęć

14.06. Wycieczka do Muzeum Dobranocek!

     14 czerwca wtorek, grupa wokalistek Pracowni Muzyki p. Liliany i “Gwiazdeczki” wzięły udział w warsztatach pt. „Bajkowy Świat z Funduszami Europejskimi – cykl integracyjnych wydarzeń, warsztatów twórczych i zajęć edukacyjnych w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie”. Dowiedzieliśmy się jak trudno jest opisać np warzywa i owoce nie widząc ich a np. zioła tylko czując zapach! Zaznajomiliśmy się z podstawą animacji, poznaliśmy historię polskich i zagranicznych filmów rysunkowych, oraz z wystawą czasową – https://www.muzeumdobranocek.pl/…/wystawa-czasowa…/ “Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi Pszczółka Maja i jak doszło do tego, że powstał Krecik!
Warsztat przeprowadził pan Sebastian, a po wystawach (nas i dzieci z Ukrainy) oprowadzała pani Oksana!  Dziękujemy za zaproszenie!

12.06. Obchody 100-lecia śmierci Rotmistrza Jana Newlin Mazarakiego

    12 czerwca, niedziela Krasne. Obchody 100-lecia śmierci Rotmistrza Jana Newlin Mazarakiego oraz Święto 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
Część 1 Przedstawienie postaci rotmistrza, przez wnuczkę Marię Mazaraki, w kościele parafialnym w Krasnem oraz Msza Św. w intencji Rotmistrza oraz wszystkich poległych, pomordowanych i zmarłych ułanów 20 Pułku Ułanów.
“Pamiętnik i wspomnienia”- książka Jana Newlina Mazarakiego – powstańca styczniowego. Pozycja ta jest bezcennym źródłem wiadomości o epoce w której żył. Urodzony w 1840 r. zmarł 4.05.1922 r. w Krasnem. Na jego grobie, który znajduje się na naszym parafialnym cmentarzu, widnieje odnowiona tablica z herbem rodowym Newlin. Jako rotmistrz kawalerii narodowej walczył w pułku krakowskim nr 1. Został kilkakrotnie ranny. Pod jego dowództwem, jako podoficer, walczył Adam Chmielowski , dziś św. Brat Albert. Z Krasnem Jan Newlin Mazaraki był związany od roku 1902, kiedy to dzierżawił tutejszy folwark do 1914 r. Po zakończeniu dzierżawy, za zgodą Hrabiego Potockiego nadal mieszkał w oficynie dworskiej. Był honorowym oficerem 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana Sobieskiego stacjonującego w Rzeszowie. Z książki tej możemy się wiele dowiedzieć o ziemi rzeszowskiej i Krasnem, jako o Jego małej ojczyźnie, która go przygarnęła jako emigranta z Rosji. Zachęcam do lektury tych niezwykłych wspomnień, autorstwa dawnego mieszkańca Krasnego. Książka ta jest dostępna w naszej Bibliotece Publicznej w Krasnem. 

Część 2. Uroczysty apel i salwa honorowa w wykonaniu Pododdziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
Część 3. Pokazy Kawaleryjskie. Konna musztra paradna w oprawie muzycznej.
Część 4. Pokazy Kawaleryjskie. Dynamiczny, równoległy tor władania bronią.
Część 5 Patriotyczny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej 20 Pułku Ułanów.
 

Relacja w TVP RZESZÓW

Imprezę zorganizowali: Urząd Gminy Krasne, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Krasnem, Urząd d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych, Oddział Kawalerii Ochotniczej 20 PU im. Jana III Sobieskiego, Jurajski Szwadron Kawalerii, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem, Szczep 51 Drużyn Harcerskich,  OSP Krasne, Stowarzyszenie Kobiet  Krasne.
Darczyńca: Fundacja ORLEN
Patronat Honorowy: Starosta Rzeszowski

Foto Śp. Irek

11.06. IV Publiczne Dzierganie w Skansenie w Markowej!

11 czerwca to Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych. I my obchodziliśmy to święto już po raz 4! W https://www.facebook.com/Skansen.Markowa Skansenie Zagrodzie w Markowej! Razem z https://www.facebook.com/Centrum-Kultury-Gminy-Markowa-932196603540661/?ref=page_internal Centrum Kultury Gminy Markowa.
Pogoda dopisała (choć padał deszcz od 3 nad ranem do 9!) i frekwencja nie najgorsza! Wspólnie spędzony czas umilała nam https://www.facebook.com/KapelaLudowaGacoki/?ref=page_internal Kapela Ludowa Gacoki z Gaci!
Dziękujemy Państwu za przybycie i spędzenie czasu miło i pożytecznie!! 

 

Dziękujemy paniom; Marii Ryznar- Fołta – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej. Irenie Pelc-Kozłeckiej ze Skansenu, pani dyrektor CKGM Katarzynie Peszko, i i naszej instruktor pani Lidii Hajduk za świetną organizację (jak zawsze!)! Wspierały nas panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Markowej!
Skip to content