https://gokkrasne.pl/?p=24315
Lokalizacja - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Krasnem (wejście od parkingu przy przystanku - trzeba dzwonić domofonem!)
36-007 Krasne 742
e-mail: biblioteka.krasne@gokkrasne.pl
GODZINY OTWARCIA:
od 14.05.2024
Wtorek 8:00: – 12:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 – 18:00
W związku, ze zbliżającym się Światowym Dniem Kota, po raz kolejny, zapraszam wszystkich miłośników kotów i nie tylko, do udziału w "Zbiórce dla kociaków", która będzie trwać w Bibliotece Publicznej w Krasnem, do 17 lutego. Na Darczyńców czekają nagrody. Z góry dziękuję za okazane wsparcie.
Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Krasnem.
Biblioteka Publiczna w Krasnem działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki
w Krasnem. Została założona w 1959 roku pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna. Zbiory w dniu rejestracji liczyły 453 woluminy. Pierwszym pracownikiem Biblioteki, a zarazem jej kierownikiem, był Józef Nowak.
Kolejnymi bibliotekarzami byli:
• Urszula Stępień
• Anna Świgoń
• Mikosz Zenon
• Klus Krystyna
• Kozłowska Janina
• Krystyna Blajer
• Elżbieta Chmiel
• Sławomira Szczepańska
• Małgorzata Antczak – obecnie pracująca
Liczy ona około 15 000 woluminów w tym książki dla dorosłych, dla dzieci oraz książki popularno-naukowe . Obsługuje rocznie ok. 600 czytelników i wypożycza ok. 7000 książek.
Uniwersalny charakter zbiorów bibliotecznych i jego systematyczne uzupełnianie sprzyja zaspokajaniu potrzeb użytkowników różnych grup wiekowych i wykonywanych zawodów.
Biblioteka dysponuje pełnym kanonem lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Oferuje szeroką gamę literatury beletrystycznej, popularno-naukowej i fachowej. Posiada i udostępnia czasopisma zarówno kolorowe jak i fachowe.
Udziela informacji bibliotecznych i bibliograficznych praktycznie z każdej dziedziny wiedzy. W miarę posiadanych środków kupuje się nowości wydawnicze, co przyciąga zarówno młodego jak i dorosłego czytelnika.
Biblioteka w Krasnem prowadzi rolę wiodącą wśród bibliotek (filii) na terenie Gminy.
Szczegółowy zakres działalności naszej Biblioteki to:
1. Gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych.
2. Obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczenia na zewnątrz, pośredniczenie w wymianie między bibliotecznej.
3. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej.
4. Prowadzenie form pracy z czytelnikami służących popularyzowaniu książki, czytelnictwa i nauki.
5. Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.
6. Organizacja corocznych imprez: pasowanie na czytelnika, konkursy czytelnicze, wyjścia do przedszkoli, spotkania bohaterów bajkowych z dziećmi, lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych, spotkania autorskie
7. Współpraca z Oddziałem Neurologii Dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie – spotkania z Panią Bajką połączone z zajęciami plastycznymi oraz akcja "Dzieci dzieciom"( zbieranie bajek dla chorych dzieci)
8. Współpraca z Zakładem Karnym w Załężu – otworzenie Punktu Bibliotecznego, akcja "Z pudła do "pudła"( zbieranie książek dla więźniów) i organizowanie działań , które mogą przynieść obopólną korzyść .
9. Udział w projekcie „Mała książka – wielki człowiek” w którym uczestniczy ponad 5200 bibliotek w Polsce. Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Jest to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców. Czeka na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza, w której dzieci znajdą książkę, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu, zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Od października 2013 r. Biblioteka Publiczna w Krasnem rozpoczęła komputeryzację księgozbiorów w systemie bibliotecznym MAK+. Jest to proces długi i żmudny, ale dobiega końca. Jesteśmy na dobrej drodze aby dołączyć do grona bibliotek nowoczesnych i zelektronizowanych. Jest to bardzo pożądane zarówno w aspekcie nowoczesności jak i od strony praktycznej. Dostęp do katalogów za pomocą stron internetowych ułatwi czytelnikom uzyskanie informacji o zbiorach naszych bibliotek, usprawni pracę bibliotek a przez to może przyczynić się do wzrostu czytelnictwa w naszej gminie a przez to i w całej Polsce.
Zapraszamy na stronę Facebook: Biblioteka w Krasnem https://www.facebook.com/bibliotekawkrasnem oraz na stronę internetową GOKiB w Krasnem
Można znaleźć tam aktualne informacje o działaniach Biblioteki oraz ogłoszenia, np.: o chwilowym zamknięciu Biblioteki (urlopy, chorobowe, itp.)
BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KRASNEM W BIULETYNIE"RAZEM"
Nr 24/2020
20 X br. nastąpiło rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Cud nad Wisłą”. 100.rocznia Bitwy Warszawskiej 1920, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, w którym udział również wzięli Czytelnicy Biblioteki Publicznej w Krasnem. Uczcili oni w ten sposób, obchodzoną w tym roku, 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Doceniono aż pięciu naszych uczestników Konkursu. NAGRODĘ Starosty Powiatu Rzeszowskiego, w kategorii klasy I-III, zdobył Dawid Zbójnowicz (lat 9), II NAGRODĘ otrzymała Hanna Witkowska( lat 9) a III NAGRODA przypadła Antoniemu Bryła( lat 9). W kategorii klas VII-VIII, III NAGRODĘ otrzymała Marianna Bryła( lat 13). W gronie wyróżnionych znalazła się również Natalia Stefańska ( lat 9 ).
Wszystkim młodym artystom serdecznie gratuluję i dziękuję za tak efektowne i twórcze reprezentowanie naszej Biblioteki. Dziękuję również Pani Marzenie Zdeb, Wychowawczyni klasy III b Szkoły Podstawowej w Krasnem, za szczególne zaangażowanie w konkursie oraz miłą i owocną współpracę.
Dyplomy i cenne nagrody zostały wręczone Laureatom, w skromniejszych, niż jak do tej pory bywało, warunkach.
We wrześniu br.,wystartowała kolejna edycja projektu „Mała książka – wielki człowiek” w ponad 5200 bibliotekach w Polsce, wśród których jest Biblioteka Publiczna w Krasnem . Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Jest to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców. Czeka na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza, w której dzieci znajdą książkę, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu, zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
W związku z licznymi zapytaniami dot. pracy Biblioteki Publicznej w Krasnem w obecnej sytuacji pandemicznej, informuję, iż pracowała i pracuje ona bez zmian. Placówka nasza, funkcjonująca w reżimie sanitarnym, a takowy jest obecnie stosowany, nie stanowi większego zagrożenia niż sklep, autobus czy kościół. Biblioteka nasza, w poczuciu misji, jaką pełni w społeczeństwie, trwa wciąż przy swoich Czytelnikach, i służy Im darmowym , prostym, przyjemnym i jakże skutecznym narzędziem, umożliwiającym polepszenie dobrostanu społecznego, jakim jest książka. Zapraszamy po nowości.
Na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, fragment utworu Franciszka Karpińskiego:
(…)”Podnieś rękę, Boże Dziecię,
Błogosław ojczyznę miłą,
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę swą siłą,
Dom nasz i majętność całą
I Twoje wioski z miastami…”
Pozdrawiam wszystkich Czytelników i zapraszam serdecznie, do bezpiecznego korzystania z naszej placówki .
Nr 18 / 19
Za półką z książkami
Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, na pamiątkę urodzin duńskiego pisarza H. Ch. Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych. Biblioteka Publiczna w Krasnem włączyła się do obchodów tego święta i zorganizowała spotkania z przedszkolakami w Przedszkolu, w Bibliotece oraz w Niepublicznym Przedszkolu Muzyczno-Angielskim Music Garden. Gościem specjalnym była Kicia Kocia- bohaterka serii książeczek autorstwa Anity Głowińskiej. Tytułowa rezolutna kotka wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi odważnie odkrywa świat i uczy się najważniejszych zasad w codziennym życiu. Podczas tych spotkań, rozstrzygnięty został konkurs plastyczny ph.: „Mój kot”. Laureaci otrzymali dyplomy i piękne kalendarze z wizerunkiem przesympatycznej Kotki, które im osobiście wręczyła. Zakończony został również projekt: „Mała książka – wielki człowiek” w którym nasza Biblioteka brała udział. Celem akcji było zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który uczestniczył w tym projekcie , został uhonorowany imiennym dyplomem ,potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Na koniec tournée, zabrałam również miłego gościa do Małych Pacjentów Szpitala Miejskiego w Rzeszowie. Dzieciaki wysłuchały bajkę a następnie wykonywały prace plastyczne a także otrzymały od kudłatego gościa prezenty oraz książki zebrane w ramach akcji: "Dzieci dzieciom".
W maju , obchodziliśmy Tydzień Bibliotekarza i Bibliotek, który ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W związku z tym, wszystkie biblioteki publiczne naszej gminy przeprowadziły szereg spotkań z przedszkolakami i uczniami szkół. Dzieci zapoznawały się z zawodem bibliotekarza , i nie tylko, było czytanie książek, zabawy oraz słodycze.
Z początkiem czerwca Biblioteka Publiczna w Krasnem pozyskała nowych czytelników. Zostali nimi uczniowie trzech oddziałów klas pierwszych Sz. P. w Krasnem. Biblioteki to niezastąpiony element naszego rozwoju intelektualnego, kariery zawodowej, spędzania wolnego czasu w związku z czym, aby ułatwić dzieciom kontakt z tym szczególnym miejscem , zapoznałam je z naszą biblioteką. Przeczytałam książkę o tym jak Franklin pożyczył książkę z biblioteki, było odgadywanie bajkowych zagadek, które sprawdziły ich znajomość bohaterów bajkowych. Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, po czym dokonałam pasowania każdego z uczniów. Na zakończenie uroczystego spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe książki oraz zakładki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Na koniec był słodki poczęstunek i pamiątkowe zdjęcie.
BP zaprosiła uczniów klasy II „C”, na ostanie już spotkanie w tym roku szkolnym, tym razem z Pippi Pończoszanką. Najpierw zapoznałam dzieci z Astrid Lindgren, autorką książek o przygodach tej bohaterki a następnie został przeprowadzony wywiad z uroczą dziewczynką. Było mnóstwo śmiechu i zabawy. Bardzo przyjemna lektura do wspólnego czytania. Zachęcam i polecam rodzicom.
Nr 17 /19
Za półką z książkami
W dniu 11.12.2018 r. w Saloniku Literackim Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Tyczynie odbyła się narada kadry kierowniczej bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego zorganizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, podczas której miałam przyjemność zaprezentować Bibliotekę Publiczną w Krasnem. Przedstawiłam działania animacyjne prowadzone na rzecz społeczności lokalnych oraz na terenie Rzeszowa a także udział w różnych projektach promujących czytelnictwo i naszą bibliotekę. Zostały one, przez szacowne grono, wysoko ocenione a nawet stały się inspiracją do prowadzenia podobnych działań w innych bibliotekach naszego powiatu. Obszerna relacja na ten temat została zamieszczona na stronie serwisu internetowego WiMBP w Rzeszowie. Nowy, 2019 rok Biblioteka rozpoczęła od rozstrzygnięcia konkursu ogłoszonego jeszcze w ub. roku , na imię dla misia z BP w Krasnem. Spośród wielu propozycji wygrało imię Róża i tak teraz nazywa się biblioteczny miś. W lutym, z okazji Dnia Kota , zorganizowanym przez Przedszkole w Krasnem, nasza Biblioteka dołączyła do akcji zbierania karmy dla bezdomnych kotów. Miłośników kotów, i nie tylko, zachęcam do pomocy a także można zaadoptować kotka( wszelkie informacje na ten temat na str. Internet. GOKiB w Krasnem oraz na Facebook-u Biblioteka w Krasnem). Został również ogłoszony konkurs plastyczny „Mój kot”, którego rozstrzygnięcie odbędzie się na początku kwietnia, podczas wizyty szczególnego gościa w Przedszkolu, którego zaprosiłam ( ale o tym w kolejnym już wydaniu Biuletynu). W tym samym miesiącu odbyły się ferie w Bibliotece, których tematem była kuchnia francuska i grecka. Uczestnicy poznali wiele francuskich i greckich potraw, rozwiązywali kulinarną krzyżówkę, której rozwiązaniem był francuski pisarz, polskiego pochodzenia, Rene Gościnny, któremu światową sławę przyniosły dowcipne książki dla dzieci o Mikołajku i jego szkolnych przygodach oraz komiksy o przygodach Gala Asteriksa. Było czytanie, a jakże, "Mikołajka", co doprowadzało młodych słuchaczy do wybuchów głośnego i niepohamowanego śmiechu. Spotkanie zakończyła degustacja owoców maczanych w czekoladowym fondue, przygotowanym przeze mnie , natomiast ja miałam okazję posilić się sałatką grecką sporządzoną przez Miłych Gości. Było również wypożyczanie komiksów o Asteriksie i książek z przygodami Mikołajka . Wesoło i smacznie spędziliśmy przedostatni dzień ferii
7 marca odbyło się w Bibliotece Publicznej w Krasnem spotkanie z Panem Czesławem Drągiem, bibliofilem - posiadaczem największej w Polsce kolekcji ponad 370 różnych wydań "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, w którym uczestniczyli uczniowie klas ósmych, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Uczestnicy usłyszeli „ Pana Tadeusza” w języku litewskim, ukraińskim, niemieckim, mogli dotknąć tej księgi napisanej w języku brajla, posłuchać o tym jak Mickiewicz tworzył swoje najwybitniejsze dzieło. Była projekcja filmu z 1928 r., który był adaptacją naszej narodowej epopei. Aby nastrój tego spotkania bardziej zbliżył nas do czasów Adama Mickiewicza uczniowie naszej szkoły wystąpili w strojach z epoki. Wspaniałe spotkanie zwieńczył słodki poczęstunek i herbata z samowara oraz losowanie spośród uczestników, pięknego wydania „Pana Tadeusza”. Zapraszam do Biblioteki.
Nr 16 /18
Za półką z książkami
Ostatnie miesiące kończącego się roku były dla Biblioteki Publicznej w Krasnem pracowite i pełne rozlicznych działań.
We wrześniu, w Bibliotece Muzycznej w Rzeszowie, odbył się finał Powiatowego konkursu plastycznego „Polskie drogi do niepodległości” , który realizowany był przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie pod honorowym patronatem Starosty Rzeszowskiego. W konkursie uczestniczyli czytelnicy naszej biblioteki- uczniowie Szkoły Podst. w Krasnem. Wśród nich były osoby nagrodzone:
w kategorii wiekowej klas IV-VI:
II nagroda – Weronika Goc, lat 12
w kategorii wiekowej gimnazjum:
IV nagroda – Konrad Bojda, lat 15
Wyróżnienia:
Karolina Wywrot, lat 13
Oliwia Piątek, lat 13
Laureaci otrzymali dyplomy, zakładki oraz nagrody książkowe. Była wystawa pokonkursowa oraz słodki poczęstunek. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Również we wrześniu br. w Bibliotece Publicznej w Krasnem odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek. Nasz Gość z wykształcenia jest językoznawcą, germanistką, doktorem habilitowanym Uniwersytetu Warszawskiego, pisze utwory i książki dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej , czwartej i piątej Szkoły Podst. Dzieci były zachwycone, kiedy autorka czytała fragmenty swoich książek i chętnie odpowiadała na liczne pytania. Na koniec , Pani Agnieszka rozdawała uczestnikom autografy i dedykacje na zakupionych książkach Jej autorstwa.
W październiku , wraz z uczniami klas ”O” i klasy II Szkoły Podst. w Krasnem obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych informacji o tych największych roślinach naszego globu, wysłuchały fragmentu książki Hanny Zdzitowieckiej pt.:"W lesie" a na koniec złożyły życzenia solenizantowi.
W niedzielę 14 października odbyła się impreza w ramach inicjatywy „Kropla drąży skałę”. Był to piknik dla Bezpieczeństwa, na terenie remizy OSP w Malawie, podczas którego można było oddać krew. Biblioteka Publiczna w Krasnem również miała w tym swój udział. Podczas gdy rodzice oddawali krew, dzieci były pod bacznym okiem smoka Maciusia i pani bibliotekarki. Malowały i kolorowały ilustracje, czytały i oglądały bajki, rozwiązywały krzyżówkę. Były nagrody, słodycze i przemiła atmosfera.
Smok Maciuś odwiedził również dzieci w Przedszkolu w Krasnem, które wysłuchały opowiadań o przygodach smoka oraz bawiły się z miłym gościem.
W ramach współpracy Biblioteki Publicznej w Krasnem ze Szpitalem Miejskim w Rzeszowie, smok Maciuś odwiedził również małych pacjentów. Przeczytałam im książkę o przygodach sympatycznego stwora, dzieci wykonywały prace plastyczne a na koniec spotkania, otrzymały bajki, zgromadzone przez bibliotekę w ramach akcji „Dzieci dzieciom”. Tym wszystkim, którzy ofiarowali i nadal ofiarują książki dla dzieci( bo akcja ciągle trwa), składam serdeczne podziękowania. Bajki zyskują drugie życie a radość obdarowanych maluchów pozwala im , choć na chwilę, zapomnieć o ich bólu i cierpieniu.
W ramach współpracy z ZK w Załężu, po raz kolejny, przekazałam na ręce Pana Marcina książki , które przekazali czytelnicy w zakresie akcji ”Z pudła do pudła”. W ten sposób już ponad tysiąc książek zasiliło skromne zbiory biblioteki więziennej. Tą drogą serdecznie dziękuję darczyńcom, którzy w ten oto sposób zaspokajają kulturalne potrzeby osadzonych.
25 listopada obchodził swoje urodziny Miś. W związku z tym BP w Krasnem zorganizowała spotkania urodzinowe, na które przybyły Biedronki i Pszczółki z naszego przedszkola. Dzieci dowiedziały się o różnych gatunkach niedźwiedzi, czytałam im bajkę o "Złotowłosej i trzech niedźwiedziach", malowaliśmy kolorowankę wodną dot. przeczytanego tekstu, był słodki poczęstunek w kształcie misiów , sesja zdjęciowa z solenizantem , prezenty i miła atmosfera. Dziękujemy z Misiem za miłą wizytę i zapraszamy do biblioteki po książki o misiach i nie tylko.
Od września Biblioteka Publiczna w Krasnem uczestniczy w projekcie ”Mała książka- wielki człowiek”, który skierowany jest do trzylatków. Podczas odwiedzin Biblioteki Mały Czytelnik otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą zawierającą książkę „Pierwsze wiersze dla…”, broszurę informacyjną dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. Podczas kolejnej wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem Mały Czytelnik otrzyma naklejkę do Karty, a po uzyskaniu dziesięciu, zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dziecko pozna ciekawe miejsce, jakim jest biblioteka, oraz zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Śpieszmy się, bo już niewiele pozostało wyprawek a akcja dobiega końca. Zapraszamy.
Nr 15 /18
Za półką z książkami
Okres ostatnich czterech lat przebiegał w Bibliotece Publicznej w Krasnem na realizacji planów oraz celów jakie staramy się wytyczać. Oprócz podstawowych zadań, jakimi są gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów, Biblioteka podejmowała szereg działań . Były to:
- wyjścia do przedszkoli-czytanie książek dla dzieci, inscenizacje bajek, zajęcia z kamishibai;
- lekcje biblioteczne oraz zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej , pasowania na czytelników uczniów klas I-wszych Sz. P.;
- spotkania bohaterów bajkowych( Reksia, Franklina, Novusia) z przedszkolakami i z dziećmi Grupy Zabawowej;
- organizowanie Dni Otwartych Bibliotek- zajęcia promujące książki, biblioteki,
- promowanie bibliotek na Facebook-u, na stronie internet. GOKiB w Krasnem;
- współpraca BP w Krasnem ze Szpitalem Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie oraz Szpitalem Miejskim w Rzeszowie;
- współpraca z Zakładem Karnym w Załężu - otwarcie Punktu Bibliotecznego ;
- współpraca z Zespołem Szkół Samochodowych w Rzeszowie;
- prowadzenie akcji „Dzieci dzieciom”- zbieranie bajek ,dzięki czemu pozyskano setki bajek, które podarowano małym pacjentom Szpitala Woj. Nr 2, Szpitala Miejskiego w Rzeszowie oraz do Kącika Widzeń ZK w Załężu;
- prowadzenie akcji„ Z pudła do „pudła”- zbieranie książek dla osadzonych w ZK w Załężu, zebrano ok.1000 wol.;
- Udział BP w Krasnem w projekcie ”Mała książka-wielki człowiek”,
- Organizowanie spotkań autorskich z pisarzami: A. Czerwińską- Rydel, A. Frączek przez BP w Krasnem;
Czytelnicy naszej Biblioteki uczestniczyli w konkursach organizowanych przez W i MBP w Rzeszowie , czego efektem byli laureaci nagród i wyróżnień.
Biblioteka Publiczna w Krasnem aplikowała do Programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2015” w rezultacie czego otrzymała 29 400 zł. Ze środków tych został zakupiony nowoczesny sprzęt komputerowy do wszystkich bibliotek.
W dalszym ciągu trwa komputeryzacja zbiorów bibliotecznych w systemie komputerowym MAK+. Choć to proces żmudny i czasochłonny, jednak przybliża on nas do tego, iż nasze biblioteki staną się nowoczesne i w pełni zautomatyzowane.
Należy stwierdzić, iż ubiegły okres był dobry. Biorąc pod uwagę statystyki, wzrosła liczba zakupionych książek na 100 mieszkańców z 3,9 w 2014 r. do 5,3 na koniec 2017 r. Także liczba wypożyczeń ogółem na 100 mieszkańców zwiększyła się ze 125 w 2014 r. do 141 na koniec 2017 r. Cieszy również fakt , że przybyło 34 czytelników w wieku poniżej 5 lat (w 2014 r. było ich tylko 8). Zawdzięczać należy to udanej współpracy Biblioteki z Przedszkolem w Krasnem. Dzięki Darczyńcom, Biblioteka w Krasnem wzbogaciła się o 284 książki.
Od 1 maja 2016 r. BP w Krasnem przyznano cały etat. Dziękuję tym wszystkim, którzy tak zdecydowali. Funkcjonowanie biblioteki w okrojonym wymiarze czasu, utrudniało wszelkie działania , jakie musi, powinna czy mogłaby biblioteka prowadzić. Biblioteka w Krasnem jest teraz na dobrej drodze, aby lepiej pełnić swoją rolę . Znajdzie to na pewno odzwierciedlenie w jej , a obcowanie naszych mieszkańców z książką będzie procentowało na następne pokolenia .
Dziękuję wszystkim, którzy w okresie ostatnich czterech lat mieli jakikolwiek wpływ na to, że biblioteki w naszej gminie mogły funkcjonować a społeczeństwo miało możliwość korzystania z tego dobrodziejstwa. „Biblioteka to nie tylko zbiór książek, to także centrum życia, podstawowe ogniwo społeczeństwa. Biblioteka zawsze stanowiła jądro cywilizacji. To była przestrzeń, która formowała całą resztę - tradycję i pamięć, rozum i postęp”(Pracownicy Biblioteki Raczyńskich i Członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich).
Zapraszam do naszych placówek.
Za półką z książkami (Nr 14 /18)
„ Wielu ludzi czyta, ale tylko niewielu umie czytać”
Warenns
W dniach 8-15 maja, w Bibliotece Publicznej w Krssnem, odbyła się kolejna edycja Tygodnia Bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Na tę okoliczność, w BP w Krasnem odbyły się spotkania i lekcje biblioteczne. Do grona nowych czytelników zostali włączeni uczniowie klas pierwszych „A”,”B” i ”C”. Zanim do tego doszło, dzieci poznały zasady działania bibliotek publicznych, korzystania z ich dobrodziejstwa i dowiedziały się jakie życzenia mają książki. Za pomocą skrzynki kamishibai, zapoznałam miłych gości z opowiadaniem Ewy Stadtmüller pt.:”Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”. Była również krzyżówka, losy, pamiątkowe książeczki, zakładki, sesja zdjęciowa oraz słodycze.
Placówkę odwiedziły również Żabki z Przedszkola w Krasnem, którym przeczytałam wiersz J. Tuwima pt.:"Wszyscy dla wszystkich" i opowiedziałam o zawodzie bibliotekarza i innych zawodach. Kolejnymi Gośćmi byli uczniowie klasy O”B”, którym przedstawiłam książkę pt.:"Franklin i książka z biblioteki", dzięki której dzieci dowiedziały się jak należy traktować książki. Odwiedziła bibliotekę również klasa III "A". Celem spotkania było zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w Konkursie plastycznym, organizowanym przez WiMBP w Rzeszowie pod hasłem:" Polskie drogi do niepodległości". Przybliżyłam dzieciom okres historyczny, postacie oraz książki związane z powyższym tematem( wszelkie informacje dot. konkursu na stronie internet. GOKiB i na Facebook-u BP w Krasnem.) Dziękuję serdecznie wszystkim za życzenia, laurki oraz kwiaty . W marcu przypadał Światowy Dzień Wody, dlatego BP w Krasnem przeprowadziła cykl spotkań z przedszkolakami i uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krasnem. Został on ustanowiony w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Przy pomocy skrzynki kamishibai, przeczytałam dzieciom opowiadanie Anny Onichimowskiej pt. :”Po drugiej stronie gór”. Główną bohaterką utworu była Aisza – dziewczynka, która mieszkała w małej afrykańskiej wiosce. Uważnie śledząc przygody Aiszy i jej rodziny, dowiedzieliśmy się jak dużym problemem dla mieszkańców Afryki jest ograniczony dostęp do wody pitnej. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę i jak możemy to zrobić. Dzieci dowiedziały się, iż oszczędzając wodę na co dzień, chronimy nie tylko zasoby wody w Polsce, ale przede wszystkim wpływamy na jakość środowiska nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale na całym świecie.
Klasa I"C" była uczestnikiem akcji prowadzonej od kilku lat przez Bibliotekę Publiczną w Krasnem, pod hasłem "Dzieci dzieciom", w ramach której pierwszoklasiści przynieśli ponad 40 książek dla dzieci oraz ponad 160 bajek na płytach CD. Dary te zostaną przekazane przeze mnie, małym pacjentom Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie, z którym Biblioteka współpracuje, podczas najbliższego spotkania. Tą drogą chcę serdecznie podziękować Wychowawczyni Pani Agacie Kozioł i Jej Uczniom za zaangażowanie i włączenie się do tej akcji. Gratuluję Rodzicom, że wychowali swoje pociechy na ludzi, którzy potrafią i chcą się dzielić z innymi. Tą drogą chcę przypomnieć, iż zbiórka książek dla dzieci wciąż trwa. Można przynosić również książki dla dorosłych, które w ramach akcji "Z pudła do "pudła" , powędrują do biblioteki więziennej ZK w Załężu. Setki książek już powędrowało tą drogą do szpitali w Rzeszowie i do więzienia w Załężu. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękuję.
Nr 13 - III/18
„ Wielu ludzi czyta, ale tylko niewielu umie czytać”
Warenns
Wraz z rozpoczęciem nowego roku , biblioteki publiczne naszej gminy wpadły w wir kolejnych obowiązków i działań. W styczniu, po dłuższym remoncie budynku, w którym mieści się BP w Palikówce, zostały przeniesione zbiory biblioteczne ze szkoły, w której były przechowywane na czas robót. Poukładano książki wg klasyfikacji a obecnie odbywa się skontrum, które przypada co 5 lat. Jest to praca żmudna i czasochłonna więc potrwa jeszcze do marca. Długi okres zamknięcia Biblioteki , mamy nadzieję, zostanie zrekompensowany nowościami, które wdrożone i oprawione czekają na Czytelników. Odbywały się również spotkania z przedszkolakami gminnych przedszkoli. W ramach projektu” Las bliżej nas”, w którym wspólnie uczestniczą GOKiB w Krasnem wraz z Gminnym Przedszkolem w Palikówce, p. bibliotekarka z BP w Palikówce przeprowadziła zajęcia na temat ochrony środowiska. W Przedszkolu w Malawie, pani z BP czytała dzieciom bajki ,wydane w ramach programu: "Edukacja globalna dla najmłodszych". Biblioteka Publiczna w Krasnem zorganizowała spotkanie przedszkolaków z bohaterem dobranocki – Krecikiem. Sympatyczne zwierzątko zamarzyło sobie spodenki z dużymi kieszeniami, które pomogły mu uszyć inne zwierzątka. Dzieci dowiedziały się jak powstaje płótno a Krecika obdarowały różnymi potrzebnymi przedmiotami, które wkładały mu do upragnionej kieszonki.
Po raz kolejny odwiedziłam Szpital Miejski nr 1 im. Jana Pawła II w Rzeszowie. Przeprowadziłam zajęcia biblioteczne wraz z aktywnością plastyczną dzieci. Podarowałam również bajki uzbierane w ramach akcji :”Dzieci dzieciom”. Tą drogą serdecznie dziękuję Darczyńcom, dzięki którym moje wizyty wśród małych pacjentów nabierają większej wartości i przynoszą im ogromną radość.
Dzięki hojności naszej Czytelniczki-Pani Sabiny, Biblioteka Publiczna w Krasnem została wzbogacona w książki w językach obcych( angielskim, francuskim, włoskim). Są wśród nich pozycje takich znamienitych pisarzy jak: Grisham John, Faulks Sebastian, Coben Harlan, Edwards Kim, Coelho Paulo, Martin George, Patterson James, Sebold Alice, Shreve Anita, Macbride Stuart, Pelzer Dave, Steel Danielle i inni.
„ (…)– Czytanie w oryginale wzbogaca przede wszystkim zasoby słownictwa biernego, czyli takiego, które rozumiemy, a którym się nie posługujemy – mówi Maciej Duszyński. – Badania potwierdzają, że po dłuższym okresie styczności z literaturą obcojęzyczną czytelnik nabiera płynności oraz elastyczności w czynnym posługiwaniu się danym językiem – dodaje.(…)”. Najskuteczniejsza metoda nauki języka obcego! Książki w oryginale. Serdecznie zapraszamy.
„Pragnę serdecznie podziękować Państwu za udział we współtworzeniu tegorocznej odsłony Narodowego Czytania. Państwa zaangażowanie sprawiło, że na nowo odkryliśmy wielkość „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – dzieła, które od przeszło stu lat przynależy do kultury duchowej naszego Narodu”. Takimi słowami rozpoczyna się list jaki otrzymaliśmy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy z podziękowaniem za udział w akcji „Narodowe Czytanie”. W dalszej części listu, mamy zaproszenie do uczestnictwa w Narodowym Czytaniu 2018 , w roku szczególnego jubileuszu- stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Otrzymaliśmy również okolicznościowy egzemplarz „Wesela” z pamiątkowym wpisem pary prezydenckiej. Już dziś zapewniamy, że Narodowego Czytania nie zabraknie w kalendarzu działań Biblioteki Publicznej w Krasnem w bieżącym roku.
Za półką z książkami Nr 11 /17
„ Wielu ludzi czyta, ale tylko niewielu umie czytać”
Warenns
Kolejne wakacje już za nami! Minęły one pod hasłem remontów budynków, w których mieszczą się biblioteki publiczne naszej gminy, toteż ich funkcjonowanie było utrudnione, wręcz niemożliwe. Dobytek BP w Palikówce przeniesiono do budynku Szkoły a sama biblioteka, na czas remontu, który wstępnie jest zaplanowany do końca października, została zamknięta. Tą drogą chcemy podziękować wszystkim, którzy pomagali w przenoszeniu księgozbioru i sprzętu bibliotecznego do szkoły, a Panu Dyrektorowi Waldemarowi Kurpasce za gościnność i wyrozumiałość. Dziękujemy Panom strażakom OSP w Palikówce, Panu sołtysowi oraz Czytelnikom za wszelaką pomoc. Biblioteka Publiczna w Krasnem pracuje już normalnie lecz wejście do niej nadal jest utrudnione ze względu na remont ( należy wchodzić głównymi drzwiami do Gimnazjum i przez pierwsze piętro). Czytelników prosimy o cierpliwość a obecne niedogodności postaramy się wynagrodzić nowościami, które już wkrótce zostaną zakupione z dotacji MKiDN .Serdeczne podziękowania kieruję również do Przedszkolaków tutejszego Przedszkola i Ich Rodziców oraz Czytelników BP w Krasnem za zaangażowanie się w akcję „Dzieci dzieciom” i przekazanie bajek, które to, po raz kolejny, powędrują do małych pacjentów Klinicznego Szpitala Wojew. Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz do Kącika Widzeń Zakładu Karnego w Załężu.
W odpowiedzi na zaproszenie prezydenta RP, Biblioteka Publiczna w Krasnem wzięła udział w Narodowym Czytaniu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, podczas Pikniku Rodzinnego, który odbył się 2 września w Palikówce. Czytanie rozpoczął Pan Wójt Wilhelm Woźniak a potem to już poszło jak …z nut. Pierwsi uczestnicy czytania otrzymali egzemplarz "Wesela" wraz z pamiątkowym stemplem, na okoliczność tegorocznej edycji Narodowego Czytania, przysłanym nam przez Kancelarię Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Można było również ostemplować sobie własny egzemplarz książki. Kto nie zdążył podczas imprezy, może to zrobić w Bibliotece Publicznej w Krasnem.
Na rozpoczęty Nowy Rok Szkolny 2017/2018 życzymy wszystkim uczniom, by zgłębianie tajników nauki odbywało się w przyjaznej atmosferze, dawało poczucie satysfakcji i radości a nauczycielom, by każdy dzień pracy przynosił zadowolenie, a podejmowane przedsięwzięcia edukacyjne spełniały zakładane oczekiwania.
Zdjęcia:
Kontakt: tel.:(17) 230-03-53 lub 694-014-680 lub na stronie :
oraz na stronie internetowej https://gokkrasne.pl/
Kontakt: tel.:(17) 230-03-53 lub 694-014-680 lub na stronie :
oraz na stronie internetowej https://gokkrasne.pl/
Kontakt: tel.:(17) 230-03-53 lub 694-014-680 lub na stronie :
oraz na stronie internetowej https://gokkrasne.pl/
Kontakt: tel.:(17) 230-03-53 lub 694-014-680 lub na stronie :
oraz na stronie internetowej https://gokkrasne.pl/
Kontakt: tel.:(17) 230-03-53 lub 694-014-680 lub na stronie :
oraz na stronie internetowej https://gokkrasne.pl/
Kontakt: tel.:(17) 230-03-53 lub 694-014-680 lub na stronie :
oraz na stronie internetowej https://gokkrasne.pl/
Biblioteka Publiczna w Krasnem zaprasza w pon., środy i czwartki: 12.00 – 18.00 oraz we wtorki i piątki: 10.00 –16.00. Tel.17 230-03-53 lub 694 – 014 – 680. Str. Internet.:
Wczoraj , również uczniowie klasy I"C" wraz z wychowawczynią, Panią Alą , przybyli do naszej biblioteki. Zapoznali się z tym miejscem, wysłuchali książkę o przygodach Franklina, rozwiązywali krzyżówkę, ze znajomości innych bajek oraz przystąpili do uroczystego pasowania na czytelnika Biblioteki Publicznej w Krasnem. Na koniec spotkania były upominki, słodycze i pamiątkowe zdjęcie. Zapraszam do biblioteki.
Archiwalne zdjęcia:
Biblioteka Publiczna w Krasnem- Dzień Bibliotekarza 8 V 2019
Biblioteka Publiczna w Krasnem -Tydzień Bibliotek- 8-15 V 2019
Biblioteka Publiczna w Krasnem-Tydzień Bibliotek-8-15 V 2019 c.d.
Biblioteka Publiczna w Krasnem- Drewniany jubileusz akcji”Dzieci dzieciom” – IV 2019
Biblioteka Publiczna w Krasnem- spotkanie Kici Koci z Biedronkami
Biblioteka Publiczna w Krasnem- finał konkursu “Mój kot” 4-04-2019
Biblioteka Publiczna w Krasnem- spotkanie Kici Koci z Pszczółkami – IV 2019
Biblioteka Publiczna w Krasnem- wizyta Kici Koci w Music Garden IV 2019
Biblioteka Publiczna w Krasnem-spotkanie Kici Koci z klasą O”B”-3-04-2019
Biblioteka Publiczna w Krasnem- spotkanie Kici Koci z klasą O”C”
Biblioteka Publiczna w Krasnem-spotkanie Kici Koci z klasą O”A”- 3-04-2019
Biblioteka Publiczna w Krasnem – spotkanie z Panem Czesławem Drągiem- 14 III 2019 r.
Biblioteka Publiczna w Krasnem – spotkanie z Panem Czesławem Drągiem- 14 III 2019 r.
Biblioteka Publiczna w Krasnem – Ferie w bibliotece II 2019 r.
Biblioteka Publiczna w Krasnem-rusza projekt “Mała książka wielki człowiek” IX 2018r.
www.facebook.com/bibliotekawkrasnem/
P o w i a t o w y K o n k u r s P l a s t y c z n y V 2018 r. – Biblioteka Publiczna w Krasnem
Biblioteka Publiczna w Krasnem – odwiedziny Żabek z życzeniami – XII 2016
Biblioteka Publiczna w Krasnem – Oszczędzając wodę chronisz przyrodę! – VI 2016
C.D.Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Krasnem – spotkanie z klasą O”B” – V 2017
Lekcja biblioteczna pod hasłem:”Drogi do niepodległości”- Biblioteka Publiczna w Krasnem- V 2018 r.
Akcja “Dzieci dzieciom”- Biblioteka Publiczna w Krasnem V 2018 r.
Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza- dzień II- w Bibliotece Publicznej w Krasnem- V 2018 r.
TYDZIEŃ BIBLIOTEK W BP W KRASNEM ROZPOCZĘTY !-7 V 2018 r. – BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KRASNEM
https://gokkrasne.pl/index.php/nggallery/image/13871
Biblioteka Publiczna w Krasnem- Światowy Dzień Wody – spotkanie z klasą I”C”- 22 III 2018 r.
Warsztat Biblioteki “Królowa Śniegu” w Szpitalu Miejskim nr 1 w Rzeszowie
“Pamiętnik i wspomnienia”- nowo wydana książka Jana Newlina Mazarakiego
Biblioteka Publiczna w Krasnem – Młodym ku nauce , dorosłym ku przestrodze 1 IX 2017
Biblioteka Publiczna w Krasnem -100 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza
Biblioteka Publiczna w Krasnem-spotkanie z Żabkami z Przedszkola – “Dzień Misia”- X 2016
Biblioteka Publiczna w Krasnem -wizyta u Pasikoników w Przedszkolu -” Konik polny i mrówka” – X 2016
Narodowe czytanie “Wesela” w Bibliotece Publicznej w Palikówce
Biblioteka Publiczna w Krasnem-lekcja biblioteczna w klasie O”B”na temat Astrid Lindgren -III 2017
Biblioteka Publiczna w Krasnem- lekcja biblioteczna w klasie O”A” o Astrid Lindgren -II 2017
Biblioteka Publiczna w Krasnem – wizyta w klasie O”A” – “Królowa Śniegu”- II 2017
Biblioteka Publiczna w Krasnem- pasowanie na czytelnika klasy II”A” XII 2016
Biblioteka Publiczna w Krasnem – odwiedziny Żabek z życzeniami – XII 2016
Biblioteka Publiczna w Krasnem -odwiedziny Pszczółek -XII 2017
Biblioteka Publiczna w Krasnem – spotkanie autorskie z Anna Czerwińską- Rydel -XII 2016
Biblioteka Publiczna w Krasnem- pasowanie na czytelnika klasy II”D”- V 2017
Biblioteka Publiczna w Krasnem-pasowanie na czytelnika klasy II”C”- V 2017
Biblioteka Publiczna w Krasnem-pasowanie na czytelnika klasy II”B”
Biblioteka Publiczna w Krasnem- lekcja biblioteczna ” Brzydkie Kaczątko” – IV 2017
Biblioteka Publiczna w Krasnem-pasowanie na czytelnika klasy II”B”
Biblioteka Publiczna w Krasnem-pasowanie na czytelnika klasy II”C”- V 2017
Biblioteka Publiczna w Krasnem- pasowanie na czytelnika klasy II”D”- V 2017
Biblioteka Publiczna w Krasnem – spotkanie autorskie z Anna Czerwińską- Rydel -XII 2016