GOKiB Krasne > Bez kategorii > Narodowe czytanie “Wesela” w Bibliotece Publicznej w Palikówce

Narodowe czytanie “Wesela” w Bibliotece Publicznej w Palikówce

“Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach. (…) Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej” – pisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do udziału w akcji.
W odpowiedzi na to zaproszenie, Biblioteka Publiczna w Krasnem wzięła udział w Narodowym Czytaniu “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, podczas Pikniku Rodzinnego, który odbył się w Palikówce 2 września( w ubiegłą sobotę). Czytanie rozpoczął Pan Wójt Wilhelm Woźniak a potem to już poszło jak z płatka. Pierwsi uczestnicy czytania otrzymali egzemplarze “Wesela” wraz z pamiątkowym stemplem na okoliczność tegorocznej edycji Narodowego Czytania,przysłanym nam przez Kancelarię Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Można było również ostemplować sobie własny egzemplarz książki. Kto nie zdążył podczas imprezy, może to zrobić w Bibliotece Publicznej w Krasnem. Zapraszamy.