GOKiB Krasne > Bez kategorii > Wyniki VIII Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Rękodzielniczej “Piękno zamknięte w koronce” Finał 06.06. w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie!

Wyniki VIII Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Rękodzielniczej “Piękno zamknięte w koronce” Finał 06.06. w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie!

Protokół z posiedzenia Jury
VIII Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Rękodzielniczej
„Piękno zamknięte w koronce” Krasne 2024
pod patronatem
Starosty Powiatu Rzeszowskiego oraz Wójta Gminy Krasne
z dnia 13 maja 2024 roku.
W ósmej edycji konkursu jury oceniło 115 indywidualne prace, twórców z terenu województwa podkarpackiego, z 38 miejscowości, zgłoszonych indywidualnie lub reprezentujących instytucje kultury. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach: koronkowa szydełkowa, koronka wykonana w innej technice niż szydełkowa oraz praca z wykorzystaniem haftu rzeszowskiego i obejmował twórców w wieku od 15 roku życia.
Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie:
• Anna Sawicka– instruktor koronkarstwa Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej,
• Judyta Sos – etnograf Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie,
• Justyna Błońska – artysta plastyk,
• Ireneusz Śpiewla – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem,
• Lidia Hajduk – sekretarz konkursu.
Kryteriami w ocenie złożonych prac były:
• wierność stylowi (wybranego przez twórcę),
• zastosowanie technik i materiałów,
• precyzja i technika wykonania,
• oryginalność i innowacyjność w podejściu do tradycyjnego wzornictwa regionu,
• poszukiwanie „nowych przestrzeni” dla wzorów i wyrobów zaczerpniętych z tradycji,
• walory artystyczne.
Po wnikliwej obserwacji, ocenie i dyskusji komisja postanowiła nagrodzić i wyróżnić prace następujących uczestników:
Kategoria koronka szydełkowa:
Wyróżnienie –Felicja Jaskółka, Leokadia Rewers, Krystyna Mikita, Kinga Hajduk, Jadwiga Zygmunt, Irena Zarzycka-Ziemińska, Elżbieta Golemo, Karolina Kozdrój
Nagroda III – Teresa Socha
Nagroda II – Iwona Poproch
Nagroda I – Henryka Boho
GRAND PRIX – GRAND PRIX – Magdalena Błachut
Kategoria koronka w technice innej niż szydełkowa:
Nagroda – Krystyna Wojtusik, Małgorzata Habrat, Kazimiera Kołek
Wyróżnienie – Iwona Poproch
Praca z wykorzystaniem ludowego haftu rzeszowskiego:
Wyróżnienie –Katarzyna Kulasa, Barbara Czeladka, Jarosław Wnęk
Nagroda II – Teresa Socha, Urszula Kułak
Nagroda I – Agata Dąbal
Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem – Krystyna Jankiewicz
Ponadto Jury postanowiło nagrodzić wszystkie pracę zgłoszone przez twórców dziecięcych:
Patrycja Dul, Liliana Gołąb, Laura Krata, Marlena Hawro, Izabela Litwa, Nikola Rejewska, Lena Rejewska i Ola Nicpoń.
Dziękujemy wszystkim Twórcom za udział w konkursie oraz zaangażowanie i włożoną pracę w przygotowanie konkursowych prac. Cieszymy się, że wiele z przedstawionych koronek nadal czerpie z tradycji regionu, jak również i z tego, że poszukają Państwo nowych form i nowych wzorów i technik w koronczarstwie.
Życzymy wielu nowych inspiracji!
Laureatki zapraszamy 06.06. w czwartek o godzinie 16:00 do Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie na ul. Rynek 6, https://www.facebook.com/muzeum.rzeszowie/ na finał konkursu, otwarcie wystawy i wręczenie nagród!
https://fb.watch/s1JvcBngDG/
Skip to content