GOKiB Krasne > Bez kategorii > VII Wojewódzki Konkurs Twórczości Rękodzielniczej „Piękno zamknięte w koronce” Krasne 2023 – WYNIKI!! Finał 01.06 Muzeum Etnograficzne

Protokół z posiedzenia Jury
VII Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Rękodzielniczej
„Piękno zamknięte w koronce” Krasne 2023
pod patronatem Starosty Powiatu Rzeszowskiego oraz Wójta Gminy Krasne z dnia 17 maja 2023 roku.
W siódmej edycji konkursu jury oceniło 120 prace koronczarskie, twórców z terenu województwa podkarpackiego, z 40 miejscowości, zgłoszonych indywidualnie lub reprezentujących instytucje kultury. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach: koronkowa szydełkowa, koronka wykonana w innej technice niż szydełkowa oraz praca z wykorzystaniem haftu rzeszowskiego i obejmował twórców w wieku od 15 roku życia.
Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie:
• Monika Wolańska – dyrektor Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej,
• Emilia Jakubiec-Lis – etnograf Muzeum Etnograficznego
w Rzeszowie,
• Justyna Błońska – artysta plastyk,
• Sylwia Tomczak – Kierownik Działu Marketingu ARIADNA S.A. Fabryka Nici w Łodzi
• Ireneusz Śpiewla – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury
i Biblioteki w Krasnem,
• Lidia Hajduk – sekretarz konkursu.
Kryteriami w ocenie złożonych prac były:
• wierność stylowi (wybranego przez twórcę),
• zastosowanie technik i materiałów,
• precyzja i technika wykonania,
• oryginalność i innowacyjność w podejściu do tradycyjnego wzornictwa regionu,
• poszukiwanie „nowych przestrzeni” dla wzorów i wyrobów zaczerpniętych
z tradycji,
• walory artystyczne.
Po wnikliwej obserwacji, ocenie i dyskusji komisja postanowiła nagrodzić i wyróżnić prace następujących uczestników:
Kategoria koronka szydełkowa:
Wyróżnienie –Maria Kurpiel, Krystyna Wyszatycka-Konieczna, Teresa Socha, Danuta Kata
Nagroda III – Krystyna Stec, Janina Jastrzębska
Nagroda II – Grażyna Pieróg-Kotlarz
Nagroda I – Maria Malinowska, Danuta Bogusz
GRAND PRIX – Elżbieta Golemo
Kategoria koronka w technice innej niż szydełkowa:
Nagroda II – Małgorzata Habrat
Nagroda I – Beata Babiarz, Jadwiga Sęk, Iwona Poproch, Krystyna Wojtusik
Praca z wykorzystaniem ludowego haftu rzeszowskiego:
Wyróżnienie –Danuta Biały, Agata Dąbal, Bartłomiej Jankiewicz
Nagroda II – Teresa Socha
Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem – Władysław Komański
Nagroda Fabryki Nici ARIADNA S.A. – Nagroda Fabryki Nici ARIADNA S.A. – Irena Zarzycka-Ziemińska.
Ponadto Jury postanowiło nagrodzić wszystkie pracę zgłoszone przez twórców dziecięcych:
Aleksandrę Baran (Jodłowa), Kacpra Chmurę (Glinik Górny) i Amelię Mastej (Zawadka Osiecka
Dodatkowo, poza regulaminem praca Ireny Zarzyckiej – Ziemińskiej uzyskała Nagrodę Pracowni Rękodzieła GOKiB w Krasnem.
Dziękujemy wszystkim Twórcom za udział w konkursie oraz zaangażowanie i włożoną pracę w przygotowanie konkursowych prac. Cieszymy się, że wiele z przedstawionych koronek nadal czerpie z tradycji regionu, jak również i z tego, że poszukają Państwo nowych form i nowych wzorów i technik w koronczarstwie.
Życzymy wielu nowych inspiracji!
Laureatów zapraszamy 01.06 w czwartek na godzinę 15:30 do Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie ul. Rynek 6 na rozdanie nagród i otwarcie wystawy.