GOKiB Krasne > Bez kategorii > Wyniki V Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Rękodzielniczej “Piękno zamknięte w koronce”

Protokół z posiedzenia Jury

V Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Rękodzielniczej
„Piękno zamknięte w koronce” Krasne 2021
pod patronatem
Starosty Powiatu Rzeszowskiego oraz Wójta Gminy Krasne
z dnia 12 maja 2021 roku.

W piątej edycji konkursu jury oceniło 104 prace koronczarskie, twórców z terenu województwa podkarpackiego. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: koronkowa serweta oraz biżuteria z koronki lub z elementami koronki,  i obejmował twórców  w wieku od 15 roku życia. W tej edycji, po raz pierwszy swoje prace z dziedziny koronczarstwa zaprezentowało dwóch panów.

Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie:

• Monika Wolańska – dyrektor Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej,
  • Emilia Jakubiec-Lis – etnograf Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie,
  • Elżbieta Bałchan – koronczarka, laureatka IV edycji konkursu z 2020r. w kategorii koronka,
  • Lidia Hajduk – sekretarz konkursu.

Kryteriami w ocenie złożonych prac były:

• wierność stylowi regionalnemu (wybranego przez twórcę),
  • zastosowanie tradycyjnych technik i materiałów,
  • precyzja i technika wykonania,
  • oryginalność i innowacyjność w podejściu do tradycyjnego wzornictwa regionu,
  • poszukiwanie „nowych przestrzeni” dla wzorów i wyrobów zaczerpniętych
    z tradycji,
  • walory artystyczne.

Po wnikliwej obserwacji, ocenie i dyskusji komisja postanowiła nagrodzić  i wyróżnić prace następujących uczestników:

Kategoria koronkowa serweta:

Wyróżnienie – Irena Pelc-Kozłecka,  Żeneta Proszowska, Katarzyna Baran, Zofia Wojnarska, Barbara Wojewoda
Nagroda III – Janina Niemczyk
Nagroda II – Barbara Ragan
Nagroda I – Kinga Hajduk

GRAND PRIX – Marta Szylar oraz Beata Babiarz

Kategoria biżuteria koronkowa lub z elementami z koronki:

Wyróżnienie – Karolina Rozlazły
Nagroda  – Władysław Komański, Maria Słysz

Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem

Maria Malinowska

Nagroda Firmy Metkom przyznana przez Panie Aleksandrę Turkiewicz i Lucynę Bury:

Anna Hypiak

Ponadto Jury postanowiło nagrodzić prace w kategorii do lat 15 następujące osoby:

Angelika Baran, Ludwik Ragan

Organizatorzy i jury składają serdeczne podziękowania twórcom, za pełną zaangażowania pracę artystyczną i gratuluje wybitnych osiągnięć artystom.

Teraz będziemy fotografować prace, zaprezentujemy, i nagrody przygotowywać. Poinformujemy!
Za sprawny przebieg obrad Jury dziękuję p. instruktor Lidii Hajduk oraz pani Edycie i panu Witkowi za pomoc techniczną!

Foto Śp. Irek