GOKiB Krasne > 27.03. Międzynarodowe Święto Teatru – „Pippi Pończoszanka”

27.03. Międzynarodowe Święto Teatru – „Pippi Pończoszanka”

  13   Międzynarodowe Święto Teatru zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru.
W 2019 roku autorem orędzia jest CARLOS CELDRÁN, kubański reżyser teatralny, dramatopisarz, pedagog, profesor Instituto Superior de Arte w Hawanie.
Celdrán w swoim orędziu wskazuje na ciągłość teatralnej tradycji, budowanej przez wielu jego poprzedników. Teatr jest dla niego „życiem w teraźniejszości”, niepowtarzalnym momentem spotkania w spowitej ciemnością sali teatralnej. Jest ukazywaniem prawdy. „Pod scenicznymi reflektorami […] odzwierciedla najgłębszą, najbardziej osobistą część nas samych” – pisze autor i dodaje, że jego teatralna ojczyzna jest „utkana z takich chwil, w których porzucamy maski, retorykę i poczucie lęku przed tym, kim jesteśmy i w ciemności podajemy sobie ręce”.

Uczciliśmy ten szczególny dzień grając „Pippi Pończoszankę”! Dziękujemy za wspólne świętowanie, które mam nadzieję wpisze się na stałe w nasz kulturalny kalendarz!

Życzymy wszystkim Aktorkom i Aktorom wielu udanych ról, świetnej formy, inspiracji, widzów, nagród i oklasków! A Państwu życzymy wielu emocji, przeżyć i radości z oglądania nas!

Foto Śp. Irek