GOKiB Krasne > Bez kategorii > Biblioteka Publiczna w Krasnem – warsztaty kaligraficzne w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu – X 2017

Biblioteka Publiczna w Krasnem – warsztaty kaligraficzne w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu – X 2017

W sobotę 14 X odbyła się wycieczka do benedyktyńskiego opactwa śś. Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu. Uczestniczyliśmy w warsztatach kaligraficznych , gdyż zakon ten słynął (i słynie?!) ze swojego oddania rzemiosłu kaligraficznemu. Odbywały się one w skryptorium, gdzie

zasiedliśmy przy takich samych pulpitach, przy jakich pracowali średniowieczni mnisi. Każdy pulpit zaopatrzony był w ładnie zaostrzone gęsie pióro oraz napełniony atramentem kałamarz będący kawałkiem zwierzęcego rogu. W tajniki kaligrafii wprowadziła nas pani Paulina, która zaczęła lekcję od pokazania nam jak wyglądał średniowieczny pergamin. A tu niespodzianka: wcale nie był to materiał miły w dotyku i plastyczny – przypominał raczej cienką warstwę sprasowanego plastiku, z którego można było zeskrobywać literki, co też czynili mnisi ukazywani na średniowiecznych miniaturach z nożem w ręku i gęsim piórem w drugiej ręce. Dodajmy od razu piórem (stosiną) pozbawionym promieni, które przypominało po prostu zwykły zaostrzony patyczek. Okazało się też, że nie wszystkie pióra wyrwane spod ptasiego ogona nadają się na artykuły piśmiennicze!
Styl pisma, jaki ćwiczyliśmy zwie się “karoliną” i pochodzi z IX wieku, z czasów reformy piśmienniczej Karola Wielkiego. Karolina jest kaligraficznym przedszkolem, jest przejrzysta, każdą literę pisze się osobno i dosyć szybko. To tyle teorii, bo w praktyce okazało się, że pisanie gęsim piórem wcale nie jest takie łatwe. Trzeba nabrać odpowiednio dużo atramentu, trzymać pióro po odpowiednim kątem, zadbać o nacisk na papier i proporcję liter. Litera “g” (pisana na 4 ruchy) okazała się tą, która pokonała wszystkich, ale do najłatwiejszych też nie należały litery: “s”, “m”, czy “w”.
W trakcie warsztatów musieliśmy nauczyć się cierpliwości, umiejętnie się skoncentrować i postarać się być bardziej uważnym niż w normalnym życiu. U dzieci, które ćwiczą kaligrafowanie rozwija się koordynacja wzrokowo-ruchowa, wyobraźnia i kreatywność. Kaligrafowanie sprawia niezwykłą przyjemność i satysfakcję, osobie piszącej.
ZDJĘCIA:

Skip to content