Rękodzieło artystyczne

Pracownia Artystyczna – Rękodzieła Artystycznego.
Rękodzieło Uczestnictwo w zajęciach rękodzielniczych jest alternatywą do biernego wypoczynku każdego, od dziecka do seniora. Zajęcia są zachętą do samodzielnego szukania pomysłów na wykorzystanie wolnego czasu. Dodatkowo prace takie rozwijają myślenie twórcze, wyobraźnię przestrzenną, spostrzegawczość, ułatwiają zapamiętywanie, uczą estetyki, cierpliwości, dokładności i dyscypliny. Dają możliwość twórczego wyrażania własnych myśli, uczuć i emocji. Program zajęć dopasowany jest do indywidualnych możliwości uczestników w oparciu o metody polegające na wykonywaniu prac plastycznych i rękodzielniczych. Każdy uczestnik pracuje indywidualnie i w swoim tempie, pod nadzorem instruktora. W programie jest m.in. poznanie i wykorzystanie ściegów hafciarskich, tworzenie w technice haftu matematycznego, haftu krzyżykowego, haftu płaskiego, szydełkowania, robót na drutach, szycia na maszynie. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w godzinach popołudniowych w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem.
Raz w roku Pracownia organizuje Gminną Wystawę Rękodzieła Artystycznego. Mogą w niej uczestniczyć wszyscy chętni twórcy amatorzy – mieszkańcy gminy Krasne. Jest to dwudniowy przegląd wszelkich technik twórczych uprawianych przez rodzimych artystów, połączony z warsztatami dla wystawców. Wystawa daje możliwość spotkania się w gronie artystów amatorów, docenienia własnej i cudzej pracy artystycznej, zainspirowania się a nawet podglądnięcia prac innych twórców. Dwa razy w roku Pracownia organizuje Kiermasz Świąteczny, na którym wystawcami są rodzimi wytwórcy jak również goście zaproszeni. Daje on możliwość wsparcia finansowego w postaci zakupu dziel lokalnych artystów, docenienia ich pracy, porównania ich produktów ze wszech obecną „chińską masówką”. Kształtuje on również gust odbiorców sztuki.
W roku 2017 po raz pierwszy zorganizowano Międzygminny Konkurs Koronczarski, w którym wzięły udział panie z całego woj. Podkarpackiego. Obecnie jest on kontynuowany jako Wojewódzki, przy współpracy z Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie oraz Uniwersytetem Ludowym w Woli Sękowej, pod patronatem Starosty Powiatu Rzeszowskiego.

Stowarzyszenie Kobiet z Palikówki wraz z Grupą Inicjatyw Kulturalnych i przy współudziale GOKiB Krasne realizowało projekt: „Z jednej cieniutkiej nici rodzi się rękodzieło”, który na celu m.in. rozszerzenie grona osób parających się rękodziełem w gminie Krasne.

Pracownią kieruje instruktor Lidia – 172300347