GOKiB Krasne > Bez kategorii > „Dziedzictwo kulturowe polsko-słowackiego pogranicza przez pryzmat legend i opowieści”-wyjazd studyjny do Świdnika na Słowacji-X 2017r.

W ramach projektu pn. „Dziedzictwo kulturowe polsko-słowackiego pogranicza przez pryzmat legend i opowieści”, w dniach 24-25 października odbyła się wizyta studyjna promująca kulturę pogranicza polsko-słowackiego, w której uczestniczyły przedstawicielki naszej gminy. Dzięki projektowi realizowanemu przez Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych „Aglomeracja Rzeszowska” samorządowcy powiatu rzeszowskiego i miasta Svidnik mieli możliwość zwiedzić i pogłębić wiedzę w zakresie bogatej historii zabytkowych, wybranych miast pogranicza słowackiego.

Niezwykle gościnnie, tradycyjnie po staropolsku powitano nas w Svidniku .Następnie w ciągu dwóch dni pokazano miejsca, niesamowicie atrakcyjne, rozwijające się i związane z wieloma legendami historycznymi. Największe wrażenie na zwiedzających zrobiło Bardejowskie Stare Miasto, które figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.W programie znalazła się również wizyta w Muzeum Wojny, Muzeum Kultury Ukraińskiej, w Skansenie w Svidniku oraz w Bardejowskich Kupelach ( jedno z najpiękniejszych uzdrowisk na Słowacji). Na koniec cała grupa uczestniczyła w konferencji tematycznej „Rola legend i opowieści w zachowaniu dziedzictwa kulturowego”. Niezwykle miło będziemy wspominać chwile spędzone wśród słowackich przyjaciół.