GOKiB Krasne > Bez kategorii > Biblioteka Publiczna w Krasnem- Dzień Dobranocek-Bolek i Lolek-“Straszne skutki oglądania telewizji” XI 2017

W ramach Tygodnia Dobranocek w Przedszkolu w Krasnem, Biedronkom przeczytałam kolejną z bajek na dobranoc. Tym razem była to książeczka z serii „Bolek i Lolek”pt.:”Straszne skutki oglądania telewizji”.
Seria Bolek i Lolek została zainicjowana w 1962 roku. Twórcą utworu i jego koncepcji, inicjatorem serii (autorem pierwotnym) i współautorem opracowania utworu w formie projektów plastycznych był Władysław

Nehrebecki. Synowie Władysława Nehrebeckiego, Jan i Roman, oraz sam autor w licznych wywiadach, oświadczeniach i wspomnieniach podają, że inspiracją dla stworzenia utworu były zabawy synów autora i że ich ówczesne figle i psoty były natchnieniem scenariuszy do tej serii. Założeniem było stworzenie dwóch bohaterów przeżywających podwórkowe przygody, wcielając się w postacie znane z literatury młodzieżowej i z filmów w zabawach, których ulega zatarcie między fantazją a fikcją. Wszystkie filmy z Bolkiem i Lolkiem powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przez 23 lata nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. Najobszerniejsza seria to Przygody Bolka i Lolka, która zawiera 63 odcinki. Przy realizacji jednego odcinka pracowało około 20 osób. Zajmowało im to kilka miesięcy.
Duet bohaterów szybko zdobył sympatię młodych i starszych widzów. Filmy z ich udziałem odniosły wielki sukces w kraju i za granicą. Były wyświetlane w wielu krajach na wszystkich kontynentach. W 1973 twórcy filmu wprowadzili na życzenie żeńskiej części widowni nową postać – Tolę. Pierwszy raz wystąpiła w odcinku zatytułowanym „Tola”. W sumie pojawiła się w 30 odcinkach. Większość odcinków nie posiada dialogów. Wyjątkiem są filmy pełnometrażowe i serie z lat 80.
19 maja 2011 r. w Bielsku-Białej odsłonięto pomnik Bolka i Lolka.
Zapraszam po książeczki z przygodami Bolka i Lolka.