GOKiB Krasne > Bez kategorii > Biblioteka Publiczna w Krasnem – Dzień dobranocek – “Jak krecik sprawił sobie spodenki” XI 2017

Razem z Przedszkolem w Krasnem, rozpoczęliśmy Tydzień Dobranocek. Pierwszym gościem przedszkolaków był Krecik – czeski

(początkowo czechosłowacki) cykl filmów animowanych dla dzieci. Dlaczego to zwierzątko? Związana z tym anegdota mówi, iż w poszukiwaniu do swego filmu postaci całkiem nowej Miler udał się do lasu. Po paru godzinach bezowocnych poszukiwań, zniechęcony, poszedł w kierunku polany. Podążając przed siebie w zamyśleniu, potknął się o kopiec kreta. Początkowo wydawało się Milerowi, że kret jest zwierzątkiem zbyt mało medialnym; ponadto wizerunki kreta, które zobaczył w atlasie przyrodniczym, nie spodobały mu się. Postanowił przestylizować postać według własnego pomysłu – i tak narodził się Krecik.„To taka dziwaczna mysz bez uszu, z długim nosem i do tego nie widzi. Próbowałem narysować ją tak, by stał się z niej sympatyczny przewodnik w filmie dla dzieci. Rysowałem tak długo, aż postać zaczęła mi się całkiem podobać.” – wspominał narodziny jednego z najpopularniejszych bohaterów dziecięcego filmu animowanego jego twórca. Pierwszy film opowiadający o tym, jak Krecik dostał nowe spodenki, powstał w roku 1956. Autor początkowo nie zamierzał tworzyć serialu. Duży sukces filmu o Kreciku sprawił jednak, że Miler postanowił wrócić do swego bohatera. W roku 1962 powstał kolejny film o Kreciku: Krecik i autko; był to początek serii, której kolejne odcinki powstają do dziś.
Dzisiaj przedszkolaki wysłuchały opowiadania o tym „Jak krecik sprawił sobie spodenki”. Krecik marzy o spodniach z dużymi kieszeniami, ale nie wie, skąd je wziąć. W spełnieniu jego marzenia pomagają mu zwierzęta. Krecik opiekował się lnem, żaba pomogła mu wymoczyć go, bocian zmiędlił, jeż wyczesał, pająki uprzędły, boróweczki kolor dały, mróweczki utkały, a rak skroił. Potem jeszcze ptaszek uszył Krecikowi spodenki. Ahoj!

Zdjęcia: