GOKiB Krasne > Bez kategorii > Biblioteka Publiczna w Krasnem – Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku – X 2017

Biblioteka Publiczna w Krasnem – Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku – X 2017

Biblioteka Publiczna w Krasnem - Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku - X 2017

Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku
Wystawa udostępniana jest w hali tramwaju konnego (1882), rewaloryzowanej w 2007 roku na potrzeby ekspozycji muzealnej. Kraków, jako miasto uniwersyteckie, był kolebką drukarstwa w Polsce. Na Prądniku, na ul Papierniczej, znajdowała się papiernia, w Bibliotece Jagiellońskiej zachował się najstarszy polski druk - kalendarz - Almanach Cracoviense z 1474 roku.
Wystawa prowadzi widza od najstarszych technik i urządzeń drukarskich, jak rekonstrukcja prasy wg Jana Gutenberga poprzez kolejne techniki druku, jak druk zimny, zecernię, druk gorący, litografię, techniki druku offsetowego do narzędzi i urządzeń introligatorskich.
Wystawę uzupełniają przykłady druków, składów zecerskich oraz krótkie filmy ukazujące proces powstawania gazet i książek.
Młodzi czytelnicy z Biblioteki Publicznej w Krasnem poznali historię drukarstwa oraz przekonali się jakim złożonym i skomplikowanym technicznie procesem było drukowanie książki.