GOKiB Krasne > Bez kategorii

15-19.07. Wakacje z Kulturą – Tydzień Artystyczny!

IRK_3822  15 lipca. Poniedziałek to pierwszy dzień Tygodnia Artystycznego w naszym Ośrodku Kultury! Był na wysokich obrotach. Dosłownie! Breakdance, Teatr, i scrapbooking – to wszystko do 16:00! To znaczy dopiero początki pracy

 

 

 

 

  IRK_4170       Wtorek Trzeciego Tygodnia z Kulturą. Artystycznego.
Dziś nasi podopieczni kontynuowali Breakdance – poznali w sumie 12 ruchów i ćwiczyli obroty! Później zaczęliśmy tworzyć tkaninę, a na koniec dokończyliśmy albumy, które w piątek zabierzemy do domu!
Składaliśmy życzenia urodzinowe Wiktorii – panowie grali Sto lat! na pianinie a my, wszyscy śpiewaliśmy!
A Piotr został wyróżniony za pomoc i dokładność w pracy. Rozdaliśmy też mnóstwo plusów!!
Jutro wycieczka!
A, i kontynuujemy tworzenie gif-ów – do zobaczenia na Facebook
Foto Śp. Irek, Łukasz
  IRK_4358    Ufff! Środa. 3 tydzień Wakacji z Kulturą.
Ależ się dziś działo! Byliśmy na Wycieczce. W Pałacu w Przecławiu – obecnie prywatna siedziba Tyszkiewiczów, w Nadleśnictwie Tuszyma, Parku Historycznym Blizna i w Szkółce Leśnej! Uffff.
Dzięki panu leśniczemu Hubertowi Jemioło z Nadleśnictwa Tuszyma https://www.facebook.com/NadlesnictwoTuszyma/
dowiedzieliśmy się i zobaczyliśmy bardzo dużo rzeczy. Między innymi 6 Koników Polskich, młode dęby, brzozy i inne. Dzika Ryjo i dlaczego pożar w lesie jest szczególnie niebezpieczny! Jednym zdaniem – Kultura w naturze musi być!
W Bliźnie zwiedzaliśmy niemiecki poligon doświadczalny z okresu II wojny światowej – badania nad bronią V1 i V2!
A w szkółce leśnej doglądaliśmy małych sadzonek m.in. buków i dębów,
Później kiełbasa na obiad i poganiani wróciliśmy, tylko godzinę później niż zakładaliśmy :) ale nikt nie żałował, prawda?
 
 
Foto Śp. Irek.

08-12.07. II Tydzień z Kulturą. Język Angielski

IRK_2785     II tydzień Wakacji z Kulturą czyli Tydzień z Językiem Angielskim. Poniedziałek
Do południa z przerwą na drugie śniadanie mamy zajęcia językowe. A później obiad i pojechaliśmy do Muzeum Techniki i Militariów. Dla nas ta „technika” to sprawy codziennego użytku ale dla naszych podopiecznych to Prehistoria :) Dlatego tłumaczyliśmy i objaśnialiśmy a nawet „Rudego” trzeba było umiejscowić. Ech… Przejazd autobusem MKS już był atrakcją. Good job! See you tomorrow!

 

 

 

Foto Śp. Irek, Sylwia.

 Wtorek

1Drugi dzień z Kulturą i Językiem Angielskim rozpoczął się od typowo wyspiarskiego śniadania. Jajka, bekon, pieczarki, tosty i jajka ku naszemu szczeremu zdziwieniu, zniknęły ze stołu bardzo szybko! Później zajęcia w języku angielskim. Po nich nieco o sportach rozpropagowanych lub wymyślonych przez Brytyjczyków teoretycznie; Croquet (krykiet) Tiddlywinks (pchełki) Snakes and Ladders (węże i drabiny)Pin the tail on the donkey (Przypnij ogon osiołkowi) Simon Says (Szymon powiedział) British Bulldog (Angielski buldog) – i praktycznie w tą ostatnią czyli w Murarza!
Inne to
What’s the time Mr Wolf – Stary niedźwiedź mocno śpi
Hopscotch – Gry w klasy
Chinese whispers – Głuchy telefon
Rock-paper-scissor – Kamień, papier, nożyczki
Hide-and-seek – Zabawa w chowanego
Charades – Kalambury
Hangman – Wisielec
To tag – Berek
Duck, duck, goose – Chodzi lisek koło nogi
Dodgeball – Dwa ognie

Później były warsztaty plastyczne z panią Ireną – temat Królewski Dwór.
I tak nam minął Tuesday! OMG how fast?!? :) See You Tomorrow!!

Foto Śp. Irek, Sylwia, Łukasz

  IRK_3301    Środa czyli pogoda typowo angielska! Czasem słońce, czasem deszcz. I wiatr. I zimno. :) Wspaniale! Mogliśmy się poczuć jak w Hastings czy Oxfordzie! Omawiając angielskie słówka, jedząc Pudding i grając w kolarski wyścig kapslami (rodzice pamiętają?!) minął nam dzień.
A!
I jeszcze pan Łukasz na naszym ogrodzie znalazł pięknego motyla – Paź żeglarz, witeź żeglarz, żeglarek.
W Polsce gatunek ten objęto w latach 1952–2014 ścisłą ochroną gatunkową, zaś od 2014 objęty jest częściową ochroną gatunkową.

A jutro wycieczka! Pamiętajcie o butach i ciepłym ubraniu.

 

 

Foto Śp. Irek, Łukasz, Lidia

 

  IRK_3526       Czwartek w kratkę czyli spór o mur!
Jedziemy! Pada. Cóż. Nie jesteśmy z cukru. Po drodze, im bliżej tym jaśniej. Po dojechaniu do Odrzykonia zrobiło się bardzo ładnie! Warsztat z precyzyjnego malowania po gipsowych obrazkach, drugie śniadanie w pięknych okolicznościach historii, potem zwiedzanie z świetną Panią Przewodnik. Nie do końca rozumiem ogromne zainteresowanie Salą Tortur, wszyscy chcieli by ich zakuć w gąsiora (nie mylić z dybami!). Przeleciała nam myśl żeby……. aaaa lepiej już jedźmy dalej!! I jak zaczęliśmy schodzić na parking zaczęło padać. Niestety. Szybko udało nam się podjść w Prządkach pod skałę Matkę, ale rzęsisty deszcz zmusił nas do odwrotu. I wylądowaliśmy na pierogach w Starym Lwowie – polecamy! A potem już do domu, I tak minął czwartek.

Foto Śp. Irek

  IRK_3674     12 lipiec. Piątek, piąteczek, piątunio, a dla nas ostatni dzień Tygodnia z Językiem Angielskim. Dziś ruchowo, tanecznie i śpiewająco. A na końcu podsumowanie punktów – 6 osób dostało nagrody!
Dziękujemy Wszystkim podopiecznym za spędzony z nami czas. Z nami tj. paniami: Lidią – kierownik, Lilianą, Anną, Ireną, Sylwią oraz panami Irkiem i Łukaszem.

 

Foto Śp. Irek, Sylwia.

2 tygodnie zajęć wakacyjnych w Malawie – podsumowanie

DSC00886-001   Dzisiaj przyszedł czas na zakończenie i podsumowanie 2 tygodni wakacyjnych zajęć w placówce GOKiB w Malawie. Zajęcia odbyły się pod nazwą „Morskie Opowieści”. Wszystkie zajęcia plastyczne jak i tematyczne były związane z morską tematyką. Powstały piękne ręcznie robione ozdoby rodem z morskich głębin takie jak ryby, meduzy, kraby, wieloryby itp.. Oczywiście nie zabrakło też czasu na gry planszowe i zręcznościowe. Dzieciaki bardzo się starały aby do własnoręcznie zrobionego dzienniczka uzbierać jak najwięcej kolorowych kropelek które potem wymieniły na różnego rodzaju nagrody. Czas upłynął nam w bardzo przyjaznej atmosferze. Wszystkie prace będzie można podziwiać na dniach otwartych placówki w Malawie, które odbędą się jesieni.

 

 

 

01.07-05.07. Tydzień z Etnografią – półkolonie

IRK_1819   01.07 Poniedziałek. Pierwszy dzień I tygodnia półkolonii Etnograficzny tydzień. Gorrrąco! Bardzo. Ale cóż, trzeba się poświęcić i poczuć jak nasi pradziadkowie. Oglądaliśmy, słuchaliśmy, rywalizowaliśmy, grali a na końcu sesja zdjęciowa w strojach adekwatnych!

 

 

 

 

Wtorek – 2 dzień Półkolonii z Etnografią.
Zaczęliśmy od urodzinowego Sto lat dla Franka :).
Później o minerałach opowiadał pan Łukasz, o starych zawodach pani Lidia, m.in., mogliśmy spróbować sił w koronce klockowej! Opowieści to kolejna metoda na przedstawienie w grupach – przedstawialiśmy stare zawody np., foryś, kołodziej czy ludwisarz.
Po obiedzie podzieleni na grupy zmagaliśmy się z gliną i tworzyli prace plastyczne i tak nam minął wtorek.
   
   DSC_1137     3 lipca środa. Trzeci dzień naszych półkolonii. Dziś po porannej rozgrzewce z Jungle Speed kończyliśmy zajęcia z poznawania minerałów. Niczym by była sama teoria także każdy udał się na poszukiwanie na naszym podwórku. Wykopano kawał… ramy okiennej, ale i szczęśliwa Marlena znalazła fluoryt, a Ignacy krzemień oszukany! Inni też coś ciekawego wyszukali.
Następnie pod czujnym okiem pani Liliany piekliśmy rogaliki. To znaczy piekł piekarnik, a myśmy mu przygotowali wsad!
Później obiad i warsztat z robienia świec o właściwościach anty komarzych!
I tak minął nam dzień. Jutro wycieczka!

  IRK_2319  Dziś 04.07., czwartek, czwarty dzień naszych przygód z Etnografią.
„Dawaj przykład a nie wykład” – ta maksyma nam przyświeca i dlatego pojechaliśmy do Muzeum Budownictwa Ludowego Skansen w Sanoku!
Podzieliliśmy się na grupy. Jedna uczestniczyła w warsztacie pt. „Obyś cudze dzieci uczył” czyli o szkole sprzed stu-dwustu laty, a także próbowaliśmy pisać różnymi przyrządami – gęsie pióro, patyk, stalówka – maczane w kałamarzach na kamiennej tabliczce a także i w zeszytach.
Druga grupa poznawała Galicyjski Rynek z początku XX wieku – zawody m.in. fryzjer, szewc, aptekarz, a także mieszkańców tych terenów; dom Żydowski, chyża Bojkowska, domy Dolinian, Pogórzan, Greckokatolicką cerkiew, szkołę i inne zebrane atuty budownictwa ludowego.
Później obiad, obowiązkowe zakupy pamiątek i powrót do GOKu.

Wycieczka do Sanoka w ramach projektu  pn. „Rodzina ma moc” realizowanego w ramach Wojewódzkiego Programu Pomocy Społecznej na lata 2016-2023 dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego- ROPS w RzeszowieFoto Śp. Irek i Katarzyna P

 

     IRK_2683     5 lipca piątek i piąty dzień naszych spotkań z Etnografią. Dziś próbowaliśmy przeżyć na drzewach czyli chodziliśmy po linach w parku! Każdy, po odpowiednim przeszkoleniu, mógł do woli przechodzić przez wyznaczone trasy. Najwytrwalsi przeszli na zieloną, którą kilka razy pokonali.

 

 

 

A na zakończenie pierwszego tygodnia półkolonii z Etnografią zrobiliśmy skarbonki. Później podsumowaliśmy wszystkie zajęcia i rozdaliśmy nagrody dla zdobywców największej ilości punktów – Ola, Milena, Wiktor, Franek – i wręczyliśmy pamiątkowe dyplomy.
Wszystkie prace zrobione podczas zajęć nasi podopieczni wzięli do domu.

Dziękuję pani kierownik Lidii, instruktorom Lilianie, Irenie, pani Ani oraz naszym praktykantom Sylwii i Łukaszowi za sprawną organizację i realizację programu!

10.06-15.06. – Odbiór Kart na Półkolonie – Informacja dla Rodziców ZAPISANYCH dzieci!

ważna informacja dla rodziców!   Od poniedziałku 10.06. od 9:00 do 16:30 oraz przez cały tydzień od 9:00 do 18:00 do piątku 15.06. trzeba odebrać z naszego Sekretariatu –  Karty Zgłoszeniowe zapisanych dzieci na Półkolonie. Jest tam też numer konta na które trzeba wpłacić pieniądze. Z uwagi na listę rezerwową prosimy o  wpłatę pieniędzy do 18.06.2019 r.  

Zapraszamy na półkolonie do GOKiB w Krasnem:
 
2 tydzien 3 tydzien 4 tydzien  1 tydzien  I Tydzień 01.07.-05.07.2019 r. – Tydzień z etnografią (Miejsc Brak! Lista rezerwowa!!)
II Tydzień 08.07.- 12.07.2019 r. – Tydzień z językiem angielskim (Miejsc Brak! Lista rezerwowa!!)
III Tydzień 15.07. – 19.07.2019 r. – Tydzień z artystami (Miejsc Brak! Lista rezerwowa!!)
IV Tydzień 22.07. – 26.07.2019 r. – Tydzień z ogrodnictwem (Miejsc Brak! Lista rezerwowa!!)
 
Cena jednego turnusu tygodniowego wynosi 200 zł, w tym jeden posiłek w ciągu dnia, zajęcia związane tematycznie z danym tygodniem, wycieczki, zabawy, turnieje sportowe i moc innych atrakcji!
Zajęcia odbywać się będą w godzinach: 8.30 do 16.00.
Wiek uczestników od 7 do 12 roku życia.
Zapisy i wszystkie informacje pod numerem telefonu 17 23 00 347, lub osobiście w sekretariacie GOKiB w Krasnem.
Decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona!

18.06. Sukces Joanny Dudek w Rakszawie!

IRK_1058   Sukces tuż przed wakacjami!  W XIII Konkursie Piosenki „Do Re Mi” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie podopieczna pracowni muzyki pani instruktor Liliany Sendery – Joanna Dudek zajęła II miejsce! Tym bardziej, że nie przyznano III miejsca li tylko I II i wyróżnienia.
Gratulujemy!
Wystąpiła też Katarzyna Majkowska, w mocno obsadzonej swojej kategorii.

 

 

14.06. Jubileusz 70-lecia Miejskiej Biblioteki w Dynowie

    IRK_1011    W piątek 14 czerwca uczestniczyliśmy w święcie 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie.  

Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie

           Miejska  Biblioteka Publiczna w Dynowie to prężnie działający ośrodek życia kulturalnego. Jest organizatorem wielu  wydarzeń artystycznych; spotkań  autorskich, konferencji, wystaw, odczytów, realizuje wiele projektów. I pomyśleć, że minęło już 70 lat! Świat się zmienił, tempo życia wzrasta, czytelnictwo się cyfryzuje, czas się kurczy, ale żadna technika nie zastąpi żywego kontaktu z pachnącą emocjami lekturą.

Serdecznie gratuluję pięknego jubileuszu 70-letniej, owocnej działalności Biblioteki. Życzę dalszego rozwoju oraz satysfakcji płynącej z pracy na rzecz popularyzowania wartości dorobku intelektualnego ludzkości

Dyrektor GOKiB w Krasnem

IRK_1012 IRK_1013 IRK_1016 IRK_1017