GOKiB Krasne > Articles by: Małgorzata Antczak

Biblioteka Publiczna w Krasnem- Dzień Dobranocek-Bolek i Lolek-„Straszne skutki oglądania telewizji” XI 2017

W ramach Tygodnia Dobranocek w Przedszkolu w Krasnem, Biedronkom przeczytałam kolejną z bajek na dobranoc. Tym razem była to książeczka z serii „Bolek i Lolek”pt.:”Straszne skutki oglądania telewizji”.
Seria Bolek i Lolek została zainicjowana w 1962 roku. Twórcą utworu i jego koncepcji, inicjatorem serii (autorem pierwotnym) i współautorem opracowania utworu w formie projektów plastycznych był Władysław

„Dziedzictwo kulturowe polsko-słowackiego pogranicza przez pryzmat legend i opowieści”-wyjazd studyjny do Świdnika na Słowacji-X 2017r.

W ramach projektu pn. „Dziedzictwo kulturowe polsko-słowackiego pogranicza przez pryzmat legend i opowieści”, w dniach 24-25 października odbyła się wizyta studyjna promująca kulturę pogranicza polsko-słowackiego, w której uczestniczyły przedstawicielki naszej gminy. Dzięki projektowi realizowanemu przez Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych „Aglomeracja Rzeszowska” samorządowcy powiatu rzeszowskiego i miasta Svidnik mieli możliwość zwiedzić i pogłębić wiedzę w zakresie bogatej historii zabytkowych, wybranych miast pogranicza słowackiego.

 Niezwykle gościnnie, tradycyjnie po staropolsku powitano nas w Svidniku .Następnie w ciągu dwóch dni pokazano miejsca, niesamowicie atrakcyjne, rozwijające się i związane z wieloma legendami historycznymi. Największe wrażenie na zwiedzających zrobiło Bardejowskie Stare Miasto, które figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.W programie znalazła się również wizyta w Muzeum Wojny, Muzeum Kultury Ukraińskiej, w Skansenie w Svidniku oraz w Bardejowskich Kupelach ( jedno z najpiękniejszych uzdrowisk na Słowacji). Na koniec cała grupa uczestniczyła w konferencji tematycznej „Rola legend i opowieści w zachowaniu dziedzictwa kulturowego”. Niezwykle miło będziemy wspominać chwile spędzone wśród słowackich przyjaciół.

ZDJĘCIA:

Biblioteka Publiczna w Krasnem – Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku – X 2017

Biblioteka Publiczna w Krasnem - Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku - X 2017

Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku
Wystawa udostępniana jest w hali tramwaju konnego (1882), rewaloryzowanej w 2007 roku na potrzeby ekspozycji muzealnej. Kraków, jako miasto uniwersyteckie, był kolebką drukarstwa w Polsce. Na Prądniku, na ul Papierniczej, znajdowała się papiernia, w Bibliotece Jagiellońskiej zachował się najstarszy polski druk - kalendarz - Almanach Cracoviense z 1474 roku.
Wystawa prowadzi widza od najstarszych technik i urządzeń drukarskich, jak rekonstrukcja prasy wg Jana Gutenberga poprzez kolejne techniki druku, jak druk zimny, zecernię, druk gorący, litografię, techniki druku offsetowego do narzędzi i urządzeń introligatorskich.
Wystawę uzupełniają przykłady druków, składów zecerskich oraz krótkie filmy ukazujące proces powstawania gazet i książek.
Młodzi czytelnicy z Biblioteki Publicznej w Krasnem poznali historię drukarstwa oraz przekonali się jakim złożonym i skomplikowanym technicznie procesem było drukowanie książki.
ZDJĘCIA: