GOKiB Krasne > Articles by: Małgorzata Antczak

Bez nazwy

Biblioteka Publiczna w Krasnem - Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku - X 2017

Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku
Wystawa udostępniana jest w hali tramwaju konnego (1882), rewaloryzowanej w 2007 roku na potrzeby ekspozycji muzealnej. Kraków, jako miasto uniwersyteckie, był kolebką drukarstwa w Polsce. Na Prądniku, na ul Papierniczej, znajdowała się papiernia, w Bibliotece Jagiellońskiej zachował się najstarszy polski druk - kalendarz - Almanach Cracoviense z 1474 roku.
Wystawa prowadzi widza od najstarszych technik i urządzeń drukarskich, jak rekonstrukcja prasy wg Jana Gutenberga poprzez kolejne techniki druku, jak druk zimny, zecernię, druk gorący, litografię, techniki druku offsetowego do narzędzi i urządzeń introligatorskich.
Wystawę uzupełniają przykłady druków, składów zecerskich oraz krótkie filmy ukazujące proces powstawania gazet i książek.
Młodzi czytelnicy z Biblioteki Publicznej w Krasnem poznali historię drukarstwa oraz przekonali się jakim złożonym i skomplikowanym technicznie procesem było drukowanie książki.
ZDJĘCIA:

Biblioteka Publiczna w Krasnem – warsztaty kaligraficzne w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu – X 2017

W sobotę 14 X odbyła się wycieczka do benedyktyńskiego opactwa śś. Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu. Uczestniczyliśmy w warsztatach kaligraficznych , gdyż zakon ten słynął (i słynie?!) ze swojego oddania rzemiosłu kaligraficznemu. Odbywały się one w skryptorium, gdzie zasiedliśmy przy takich samych pulpitach, przy jakich pracowali średniowieczni mnisi. Każdy pulpit zaopatrzony był w ładnie zaostrzone gęsie pióro oraz napełniony atramentem kałamarz będący kawałkiem zwierzęcego rogu. W tajniki kaligrafii wprowadziła nas pani Paulina, która zaczęła lekcję od pokazania nam jak wyglądał średniowieczny pergamin. A tu niespodzianka: wcale nie był to materiał miły w dotyku i plastyczny – przypominał raczej cienką warstwę sprasowanego plastiku, z którego można było zeskrobywać literki, co też czynili mnisi ukazywani na średniowiecznych miniaturach z nożem w ręku i gęsim piórem w drugiej ręce. Dodajmy od razu piórem (stosiną) pozbawionym promieni, które przypominało po prostu zwykły zaostrzony patyczek. Okazało się też, że nie wszystkie pióra wyrwane spod ptasiego ogona nadają się na artykuły piśmiennicze!
Styl pisma, jaki ćwiczyliśmy zwie się „karoliną” i pochodzi z IX wieku, z czasów reformy piśmienniczej Karola Wielkiego. Karolina jest kaligraficznym przedszkolem, jest przejrzysta, każdą literę pisze się osobno i dosyć szybko. To tyle teorii, bo w praktyce okazało się, że pisanie gęsim piórem wcale nie jest takie łatwe. Trzeba nabrać odpowiednio dużo atramentu, trzymać pióro po odpowiednim kątem, zadbać o nacisk na papier i proporcję liter. Litera „g” (pisana na 4 ruchy) okazała się tą, która pokonała wszystkich, ale do najłatwiejszych też nie należały litery: „s”, „m”, czy „w”.
W trakcie warsztatów musieliśmy nauczyć się cierpliwości, umiejętnie się skoncentrować i postarać się być bardziej uważnym niż w normalnym życiu. U dzieci, które ćwiczą kaligrafowanie rozwija się koordynacja wzrokowo-ruchowa, wyobraźnia i kreatywność. Kaligrafowanie sprawia niezwykłą przyjemność i satysfakcję, osobie piszącej.
ZDJĘCIA:

Biblioteka Publiczna w Strażowie – lekcja biblioteczna w klasie I – edukacja globalna

W poniedziałek Bibliotekę Publiczną w Strażowie odwiedzili uczniowie 1 klasy wraz z wychowawczynią. Dzieci z uwagą wysłuchały historii dziewczynki, mieszkanki jednego z odległych, afrykańskich krajów. Były to kolejne już zajęcia w ramach projektu „ Edukacja globalna dla najmłodszych”. Na koncentrację i uwagę dzieci wpłynęła metoda inscenizacji- teatrzyk kamishibai oraz waga problematyki zawartej w opowiadaniu. Pierwszaki dowiedziały się jakim skarbem i przywilejem jest woda, że w Afryce 52% ludności nie ma dostępu do czystej wody a 62% nie ma sanitariatów. Istnieją w Afryce rejony gdzie codzienne zbieranie wody trwa nawet 8 godzin. A dziewczynki w ich wieku nie chodzą do szkoły tylko pomagają swoim mamom przynosić wodę dla całej wioski. Dzieci były poruszone problematyką i wspólnie doszliśmy do wniosku, że człowiek musi mądrze i oszczędnie gospodarować zasobami wody, ponieważ woda to nasz wielki skarb.

ZDJĘCIA:

5.10.2017 – Czwartkowe spotkanie z książką w Bibliotece Publicznej w Strażowie

      5 X br. w Bibliotece Publicznej w Strażowie, odbyło się kolejne, cotygodniowe, czwartkowe spotkanie z książką. Pani bibliotekarka przedstawiła uczniom klasy I – ej, za pomocą skrzynki kamishibai, utwór Ewy Stadtmuller pt.:”O borsuku samotniku” . Zwrócono uwagę na rolę przyjaźni w życiu człowieka. Dzieci doszły do wniosku, że nie warto być samotnikiem, egoistą zapatrzonym tylko we własne problemy. Trzeba pomagać innym, dbać o swoich bliskich i przyjaciół. W razie potrzeby nie bać się prosić o pomoc i zawsze służyć pomocą innym. Zgodziliśmy się z przysłowiem ” KTO ZNALAZŁ PRZYJACIELA, SKARB ZNALAZŁ” Zapraszamy na kolejne spotkanie w bibliotece już w najbliższy czwartek.

ZDJĘCIA

Lekcja biblioteczna u „Biedronek” w Przedszkolu w Krasnem

Dzisiaj bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Krasnem odwiedziła Biedronki z Przedszkola w Krasnem. Przeczytała dzieciom książkę pt.:”Zuchy z warzywnego ogródka”, gdyż tematem spotkania były owoce i warzywa. Przedszkolaki dowiedziały jakie korzyści płyną z jedzenia owoców i warzyw. Podawały ich nazwy, określały kolory, smak a nawet robiły sałatkę z owoców i gotowały zupę jarzynową. Pani pokazała również dzieciom książki kulinarne w których były przepisy na cuda owocowo-warzywne , które można sporządzić by dzieci chętniej i częściej je spożywały. Nie zabrakło też zagadek oraz owocowego poczęstunku . Na zdrowie!

ZDJĘCIA

Biblioteka Publiczna w Strażowie- „Czwartek z książką” -X 2017

5 X br. w Bibliotece Publicznej w Strażowie, odbyło się kolejne, cotygodniowe, czwartkowe spotkanie z książką. Pani bibliotekarka przedstawiła uczniom klasy I – ej, za pomocą skrzynki kamishibai, utwór Ewy Stadtmuller pt.:”O borsuku samotniku” . Zwrócono uwagę na rolę przyjaźni w życiu człowieka. Dzieci doszły do wniosku, że nie warto być samotnikiem, egoistą zapatrzonym tylko we własne problemy. Trzeba pomagać innym, dbać o swoich bliskich i przyjaciół. W razie potrzeby nie bać się prosić o pomoc i zawsze służyć pomocą innym. Zgodziliśmy się z przysłowiem ” KTO ZNALAZŁ PRZYJACIELA, SKARB ZNALAZŁ” Zapraszamy na kolejne spotkanie w bibliotece już w najbliższy czwartek.

ZDJĘCIA:

Finał „Powiatowego Konkursu Plastycznego „Wielcy Polacy i ich wynalazki na przestrzeni dziejów, w literaturze”

  IMG_0004-002  W ubiegłą sobotę,23 września, w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Wielcy Polacy i ich wynalazki na przestrzeni dziejów, w literaturze”, w którym wzięli udział, m.in. Czytelnicy Biblioteki Publicznej w Krasnem. Wyróżnienie w kategorii wiekowej klas IV-VI otrzymała Patrycja Południak , uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Krasnem. Podziękowania i gratulacje złożono również bibliotekarzom, nauczycielom i rodzicom, pod kierunkiem, których dzieci i młodzież przygotowała prace konkursowe. Najbardziej zaangażowanym bibliotekarzom i nauczycielom zostały wręczone dyplomy i podziękowania. My również znaleźliśmy się w tym gronie. Laureatów, a także gości zaproszono do obejrzenia wystawy pokonkursowej oraz na poczęstunek.
Gratulujemy i życzymy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, dalszych sukcesów w twórczości artystycznej i rozwoju osobistym.

ZDJĘCIA:

 

Narodowe czytanie „Wesela” w Bibliotece Publicznej w Palikówce

„Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach. (…) Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej” – pisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do udziału w akcji.
W odpowiedzi na to zaproszenie, Biblioteka Publiczna w Krasnem wzięła udział w Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, podczas Pikniku Rodzinnego, który odbył się w Palikówce 2 września( w ubiegłą sobotę). Czytanie rozpoczął Pan Wójt Wilhelm Woźniak a potem to już poszło jak z płatka. Pierwsi uczestnicy czytania otrzymali egzemplarze „Wesela” wraz z pamiątkowym stemplem na okoliczność tegorocznej edycji Narodowego Czytania,przysłanym nam przez Kancelarię Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Można było również ostemplować sobie własny egzemplarz książki. Kto nie zdążył podczas imprezy, może to zrobić w Bibliotece Publicznej w Krasnem. Zapraszamy.

Biblioteka Publiczna w Krasnem – Młodym ku nauce , dorosłym ku przestrodze 1 IX 2017

Młodym ku nauce , dorosłym ku przestrodze.
Zapraszamy dzieci i dorosłych do czytania książek o tematyce wojennej. Te z pewnością do łatwych nie należą, jednak nie sposób przecenić ich znaczenia. Zachowują pamięć o przeszłości, dają nadzieję, są ostrzeżeniem.

POLECAMY DZIECIOM:

„Czy wojna jest dla dziewczyn?” Paweł Beręsewicz
il. Maciej Szymanowicz
wyd. Literatura, 2016
wiek: 7+

Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Wojna na Pięknym Brzegu” Andrzej Marek Grabowski
il. Joanna Rusinek
wyd. Literatura, 2014
wiek: 8+

Tak się złożyło, że kiedy tylko Krysia kończy dziesięć lat, zaraz wybucha wojna. Po powrocie ze szkoły – pracuje, podobnie jak wszystkie dzieci, które znalazły jakieś zajęcie w tym trudnym okresie. Wstępuje do organizacji, naraża życie, przewożąc meldunki, a nawet broń ukrytą w koszyku pełnym jabłek. Razem z mamą i babcią pomaga ukrywać panią Marię i jej syna Janka, który ma „zły wygląd”. Przez jakiś czas mieszka u nich prawdziwy gangster…
Krysia rośnie, zawiera nowe przyjaźnie, podejmuje kolejne wyzwania i na pewno nie może narzekać na nudę. A wojna? Uparcie nie chce się skończyć… Prawdziwa opowieść małej żoliborzanki, której udało się przeżyć i dziś może przedstawić Wam swoją historię.

„Dzieci Lwowa” Helena Zakrzewska

Dwa przejmujące opowiadania o bohaterstwie, cierpieniach i ofierze życia najmłodszych obrońców Polski i polskiego Lwowa.

„Mój tato szczęściarz” Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz

Czy temat wojny, bólu, cierpienia może być pokazany w piękny sposób? Do tego przystępny dla dzieci, bez epatowania tragizmem, ale też bez „zabawy w wojenkę” i zbytniej lekkości? Tak, udało się to p. Papuzińskiej w jej historii o Tacie szczęściarzu. Ta książka powinna być obowiązkową lekturą dla każdego młodszego szkolniaka, który interesuje się historią ojczyzny i nieobce mu słowo patriotyzm .

Asiunia” Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce…

POLECAMY DOROSŁYM:
„Miłość i okrucieństwo” Stanisław Berenda-Czajkowski

Niewiele jest w literaturze polskiej przemujących opisów tego, co działo się na Podolu i Pokuciu w czasie ostatniej wojny. Prezentowany tom Miłość i okrucieństwo Stanisława Berendy-Czajkowskiego, laureata I nagrody w konkursie ‚Wschodnie losy Polaków’, niewątpliwie należy do najbardziej poruszających. Jest to świadectwo dlatego tak wyjątkowe, ponieważ Autor po bez mała czterdziestu latach z wręcz ogromną precyzją przekazuje to, co zapamiętał z okresu tragicznych wydarzeń historycznych. Ale oprócz tych, przedstawionych w swoisty sposób, faktów historycznych Autor niezwykle sugestywnie, żywo, z dużym talentem opisuje miłość, zazdrość, nienawiść oraz przemożną chęć życia i porażający strach przed śmiercią zwykłych, szarych, bardzo młodych ludzi

„Nie pytajcie dlaczego” Maria Mierzyńska

Poruszająca historia głodu, tęsknoty i konfliktów sumienia.
Maria Mierzyńska (z domu Heller) zdawała właśnie maturę, gdy we wrześniu 1939 roku wybuchła wojna. Wtedy rozpoczęła się wojenna tułaczka rodziny Hellerów: najpierw na zatłoczonych uciekinierami drogach wschodniej Rzeczypospolitej, potem był Lwów i wywózka na Sybir do Jakucji. Wszystkie te wydarzenia głęboko zapadły w pamięć dziewczyny. Chcąc walczyć z Niemcami mogła to zrobić tylko u boku Armii Czerwonej, współodpowiedzialnej za zagładę jej przedwojennego świata.
Książka została napisana na podstawie notatek robionych na bieżąco, które przetrwały wojnę i okres Polski Ludowej. Opowieść o osobistych przeżyciach Marii Hellerówny splata się z opowieścią o wydarzeniach historycznych. Warunkiem przeżycia – zdaniem Autorki – było nie pytać „dlaczego”.

Zapraszamy
Młodym ku nauce , dorosłym ku przestrodze.
Zapraszamy dzieci i dorosłych do czytania książek o tematyce wojennej. Te z pewnością do łatwych nie należą, jednak nie sposób przecenić ich znaczenia. Zachowują pamięć o przeszłości, dają nadzieję, są ostrzeżeniem.

POLECAMY DZIECIOM:

„Czy wojna jest dla dziewczyn?” Paweł Beręsewicz
il. Maciej Szymanowicz
wyd. Literatura, 2016
wiek: 7+

Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Wojna na Pięknym Brzegu” Andrzej Marek Grabowski
il. Joanna Rusinek
wyd. Literatura, 2014
wiek: 8+

Tak się złożyło, że kiedy tylko Krysia kończy dziesięć lat, zaraz wybucha wojna. Po powrocie ze szkoły – pracuje, podobnie jak wszystkie dzieci, które znalazły jakieś zajęcie w tym trudnym okresie. Wstępuje do organizacji, naraża życie, przewożąc meldunki, a nawet broń ukrytą w koszyku pełnym jabłek. Razem z mamą i babcią pomaga ukrywać panią Marię i jej syna Janka, który ma „zły wygląd”. Przez jakiś czas mieszka u nich prawdziwy gangster…
Krysia rośnie, zawiera nowe przyjaźnie, podejmuje kolejne wyzwania i na pewno nie może narzekać na nudę. A wojna? Uparcie nie chce się skończyć… Prawdziwa opowieść małej żoliborzanki, której udało się przeżyć i dziś może przedstawić Wam swoją historię.

„Dzieci Lwowa” Helena Zakrzewska

Dwa przejmujące opowiadania o bohaterstwie, cierpieniach i ofierze życia najmłodszych obrońców Polski i polskiego Lwowa.

„Mój tato szczęściarz” Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz

Czy temat wojny, bólu, cierpienia może być pokazany w piękny sposób? Do tego przystępny dla dzieci, bez epatowania tragizmem, ale też bez „zabawy w wojenkę” i zbytniej lekkości? Tak, udało się to p. Papuzińskiej w jej historii o Tacie szczęściarzu. Ta książka powinna być obowiązkową lekturą dla każdego młodszego szkolniaka, który interesuje się historią ojczyzny i nieobce mu słowo patriotyzm .

Asiunia” Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce…

POLECAMY DOROSŁYM:
„Miłość i okrucieństwo” Stanisław Berenda-Czajkowski

Niewiele jest w literaturze polskiej przemujących opisów tego, co działo się na Podolu i Pokuciu w czasie ostatniej wojny. Prezentowany tom Miłość i okrucieństwo Stanisława Berendy-Czajkowskiego, laureata I nagrody w konkursie ‚Wschodnie losy Polaków’, niewątpliwie należy do najbardziej poruszających. Jest to świadectwo dlatego tak wyjątkowe, ponieważ Autor po bez mała czterdziestu latach z wręcz ogromną precyzją przekazuje to, co zapamiętał z okresu tragicznych wydarzeń historycznych. Ale oprócz tych, przedstawionych w swoisty sposób, faktów historycznych Autor niezwykle sugestywnie, żywo, z dużym talentem opisuje miłość, zazdrość, nienawiść oraz przemożną chęć życia i porażający strach przed śmiercią zwykłych, szarych, bardzo młodych ludzi

„Nie pytajcie dlaczego” Maria Mierzyńska

Poruszająca historia głodu, tęsknoty i konfliktów sumienia.
Maria Mierzyńska (z domu Heller) zdawała właśnie maturę, gdy we wrześniu 1939 roku wybuchła wojna. Wtedy rozpoczęła się wojenna tułaczka rodziny Hellerów: najpierw na zatłoczonych uciekinierami drogach wschodniej Rzeczypospolitej, potem był Lwów i wywózka na Sybir do Jakucji. Wszystkie te wydarzenia głęboko zapadły w pamięć dziewczyny. Chcąc walczyć z Niemcami mogła to zrobić tylko u boku Armii Czerwonej, współodpowiedzialnej za zagładę jej przedwojennego świata.
Książka została napisana na podstawie notatek robionych na bieżąco, które przetrwały wojnę i okres Polski Ludowej. Opowieść o osobistych przeżyciach Marii Hellerówny splata się z opowieścią o wydarzeniach historycznych. Warunkiem przeżycia – zdaniem Autorki – było nie pytać „dlaczego”.

Zapraszamy