GOKiB Krasne > Articles by: Małgorzata Antczak

Biblioteka Publiczna w Krasnem- Dzień Dobranocek-Bolek i Lolek-„Straszne skutki oglądania telewizji” XI 2017

W ramach Tygodnia Dobranocek w Przedszkolu w Krasnem, Biedronkom przeczytałam kolejną z bajek na dobranoc. Tym razem była to książeczka z serii „Bolek i Lolek”pt.:”Straszne skutki oglądania telewizji”.
Seria Bolek i Lolek została zainicjowana w 1962 roku. Twórcą utworu i jego koncepcji, inicjatorem serii (autorem pierwotnym) i współautorem opracowania utworu w formie projektów plastycznych był Władysław

Biblioteka Publiczna w Krasnem – Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku – X 2017

Biblioteka Publiczna w Krasnem - Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku - X 2017

Drukarstwo Krakowskie XV–XX wieku
Wystawa udostępniana jest w hali tramwaju konnego (1882), rewaloryzowanej w 2007 roku na potrzeby ekspozycji muzealnej. Kraków, jako miasto uniwersyteckie, był kolebką drukarstwa w Polsce. Na Prądniku, na ul Papierniczej, znajdowała się papiernia, w Bibliotece Jagiellońskiej zachował się najstarszy polski druk - kalendarz - Almanach Cracoviense z 1474 roku.
Wystawa prowadzi widza od najstarszych technik i urządzeń drukarskich, jak rekonstrukcja prasy wg Jana Gutenberga poprzez kolejne techniki druku, jak druk zimny, zecernię, druk gorący, litografię, techniki druku offsetowego do narzędzi i urządzeń introligatorskich.
Wystawę uzupełniają przykłady druków, składów zecerskich oraz krótkie filmy ukazujące proces powstawania gazet i książek.
Młodzi czytelnicy z Biblioteki Publicznej w Krasnem poznali historię drukarstwa oraz przekonali się jakim złożonym i skomplikowanym technicznie procesem było drukowanie książki.
ZDJĘCIA:

Biblioteka Publiczna w Strażowie – lekcja biblioteczna w klasie I – edukacja globalna

W poniedziałek Bibliotekę Publiczną w Strażowie odwiedzili uczniowie 1 klasy wraz z wychowawczynią. Dzieci z uwagą wysłuchały historii dziewczynki, mieszkanki jednego z odległych, afrykańskich krajów. Były to kolejne już zajęcia w ramach projektu „ Edukacja globalna dla najmłodszych”. Na koncentrację i uwagę dzieci wpłynęła metoda inscenizacji- teatrzyk kamishibai oraz waga problematyki zawartej w opowiadaniu. Pierwszaki dowiedziały się jakim skarbem i przywilejem jest woda, że w Afryce 52% ludności nie ma dostępu do czystej wody a 62% nie ma sanitariatów. Istnieją w Afryce rejony gdzie codzienne zbieranie wody trwa nawet 8 godzin. A dziewczynki w ich wieku nie chodzą do szkoły tylko pomagają swoim mamom przynosić wodę dla całej wioski. Dzieci były poruszone problematyką i wspólnie doszliśmy do wniosku, że człowiek musi mądrze i oszczędnie gospodarować zasobami wody, ponieważ woda to nasz wielki skarb.

ZDJĘCIA:

5.10.2017 – Czwartkowe spotkanie z książką w Bibliotece Publicznej w Strażowie

      5 X br. w Bibliotece Publicznej w Strażowie, odbyło się kolejne, cotygodniowe, czwartkowe spotkanie z książką. Pani bibliotekarka przedstawiła uczniom klasy I – ej, za pomocą skrzynki kamishibai, utwór Ewy Stadtmuller pt.:”O borsuku samotniku” . Zwrócono uwagę na rolę przyjaźni w życiu człowieka. Dzieci doszły do wniosku, że nie warto być samotnikiem, egoistą zapatrzonym tylko we własne problemy. Trzeba pomagać innym, dbać o swoich bliskich i przyjaciół. W razie potrzeby nie bać się prosić o pomoc i zawsze służyć pomocą innym. Zgodziliśmy się z przysłowiem ” KTO ZNALAZŁ PRZYJACIELA, SKARB ZNALAZŁ” Zapraszamy na kolejne spotkanie w bibliotece już w najbliższy czwartek.

ZDJĘCIA

Lekcja biblioteczna u „Biedronek” w Przedszkolu w Krasnem

Dzisiaj bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Krasnem odwiedziła Biedronki z Przedszkola w Krasnem. Przeczytała dzieciom książkę pt.:”Zuchy z warzywnego ogródka”, gdyż tematem spotkania były owoce i warzywa. Przedszkolaki dowiedziały jakie korzyści płyną z jedzenia owoców i warzyw. Podawały ich nazwy, określały kolory, smak a nawet robiły sałatkę z owoców i gotowały zupę jarzynową. Pani pokazała również dzieciom książki kulinarne w których były przepisy na cuda owocowo-warzywne , które można sporządzić by dzieci chętniej i częściej je spożywały. Nie zabrakło też zagadek oraz owocowego poczęstunku . Na zdrowie!

ZDJĘCIA