GOKiB Krasne > Articles by: isp

18-22.02. Kulinarne Półkolonie – poniedziałek – czwartek

     IRK_3944   Poniedziałek 1 dzień naszej Kulinarnej Półkolonii.
Rozpoczęliśmy od zapoznania się i rozgrzewki. Zapoznaliśmy się z zasadami panującymi u nas i z samymi sobą. Trochę ruchu ciała, trochę ruchu szarych komórek i trochę balonami z farbami! Ogólnie i w szczegółach. O polskiej kuchni quizowo, a o proziakach warsztatowo i praktycznie! Pamiętacie ile składników trzeba do proziaków?
Zgadnijcie jakie potrawy prezentują się na 4 ostatnich zdjęciach!! – odpowiedzi na naszym FACEBOOK
I tak nam minął pierwszy dzień. Ciąg dalszy jutro!

 

Foto. Śp. Irek

IRK_4153   Włoski wtorek czyli pizza – zdrowe jedzenie i włoski teatr! A to wszystko na naszych półkoloniach
Trochę sportu rano, później quizy z panią Anią, zajęcia z panią Marzeną dietetyczką, z panią Lilianą użyliśmy drożdży i oliwek, a z panem Maciejem wcielaliśmy się w postacie z komedii del arte! Aż mi bateria w aparacie wysiadła….
A jutro jedziemy na wycieczkę, zbiórka o 8:00 w naszym budynku.

 

 

   IRK_4405   Środa i środek naszych półkolonii czyli musimy się rozerwać i wyjechać! I wczesnym świtem pojechaliśmy do Muzeum Kultury Szlacheckiej Dworek w Kopytowej. Tam czekały na nas cztery punkty:
1. Warsztaty robienia pierników dekoratywnych czyli niejadalnych ale ozdobie służących!
2. Zwiedzanie Dworku czyli zadanie domowe.. eeeee ktoś pamięta? Jutro sprawdzimy! Miejsce godne polecenia, przemiły i dużo wiedzący właściciel, świetne eksponaty m.in. łóżko hr, Aleksandra Fredry, przeniósł nas do XVIII wieku i polskiego dworu szlacheckiego.3.
3. Warsztaty ceramiczne czyli każden jeden miskę zrobić musiał i chciał!
4. I… obiad
Dziękujemy za wytrwałość naszym podopiecznym a Gospodarzom za twórcze, ciepłe i inspirujące przyjęcie.

Miejsce godne polecenia i konieczne do odwiedzenia!!

Foto Śp. Irek

   IRK_4705   Kαλημέρα! Dzień Dobry w czwartek! Jesteśmy w Grecji Dziś królowała kuchnia grecka, z kucharzem wychowanym w Grecji, język grecki, taniec Zorba i Król Midas i jego uczta zamieniona w złote wytwory z gliny! Na koniec podsumowanie – plakaty z krajami i ich różnorodnością kulinarną! Rozwiązaliśmy też krzyżówkę w Bibliotece Publicznej i odbyliśmy lekcję o kuchni w literaturze dziecięcej.
Σας ευχαριστώ και σας βλέπω!

 

14.02. Drugie warsztaty Szydełka tunezyjskiego (afgańskim też zwanym)

IRK_3369   Drugie zajęcia warsztatowe w czwartkowe popołudnie mnie zaniepokoiły. Podchodzę do pracowni Gałganienia gdzie pani instruktor Lidia Hajduk ma swoje królestwo. Świeci się widzę, ale nic nie słychać. Już po 15-tej powinno być 15 pań w środku!! Hmm. Myślę, apteczka na dole, ale czy mamy tyle bandaży?!? Odważnie wchodzę i co? Panie są. Włóczka jest. Szydełka afgańskie zwane też tunezyjskim poruszają się rytmicznie ściskane w zgrabnych dłoniach. Uffff! Szydełkowanie wymaga ciszy! Wytłumaczyła mi Mistrzyni Marta Malicka. Tu trzeba liczyć oczka, rzędy, jak się robi prostokąty czy inne kwadraty, półsłupki i CoTamJeszczeTrzeba!
Muszę to małżonce zaproponować czego i Państwu życzę!

 

 

12.02.2019 – V Turniej Tenisa Stołowego

  WP_20190212_15_00_44_Pro   SPORTOWE FERIE NA „CRASNOVI” 2019r.

V TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO KATEGORIA WIEKOWA DO IV kl. SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W dniu 12.02.2019 r. w Ośrodku Sportowo Rekreacyjnym w Krasnem odbył się V amatorski turniej tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży do IV kl. Szkoły Podstawowej. Zwycięzcami turnieju zostali:

  1. Miejsce – NIKODEM SŁABY
  2. Miejsce – MICHAŁ KORDYBACHA
  3. Miejsce – JAKUB DICK

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez GOKiB i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Inicjatywa ma na celu promowanie sportu na każdym poziomie i w każdym wieku niezależnie od płci i poziomu umiejętności sportowych. Serdecznie dziękujemy za przybycie i życzymy dalszych sukcesów.

Bartłomiej Giereś

FOTO

14 lutego – Po prostu miłość!

   IRK_3700      W czwartkowe popołudnie miłość unosiła się w powietrzu. A, że wiatr przepędził smog to i oddychało się podwójnie lekko! W naszej sali widowiskowej słodycze rozdawano już od wejścia a później były piosenki, proza i wiersze, tańce, prezentowane przez naszych podopiecznych i ich rodziców!
Wystąpiły Mażoretki „Contorto” – dwie grupy p. Barbary Kutyły, Zespół Taneczny „Gwiazdeczki” p. Justyny Popek oraz wokalne popisy podopiecznych p. Liliany Sendery.
Scenografię pieczołowicie przygotowała p. Lidia Hajduk a p. Edyta Czach przygotowała naszą salę widowiskową!
Dziękujemy Państwu za spędzenie tego popołudnia (dzień coraz dłuższy!) z Nami! Polecamy się i pozostajemy w dyspozycji!
Nie ma nic lepszego od miłości, której to Państwu nieustannie życzymy.

11-15.02. Ferie w placówce w Malawie – zajęcia programowe –

   DSC00705-001    Pierwszy dzień ferii w GOKiB w Malawie już za nami! Temat dzisiejszego dnia  to „Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?”. Na części warsztatowej dowiedzieliśmy się co to są karty daktyloskopijne, jak odczytać za pomocą pudru odciski palców oraz jak wyglądają nasze linie papilarne w odcisku z wosku. Na części plastycznej dzieciaki wykonywały prace pt. „Moje twórcze linie papilarne”- efekty można oglądać w fotogalerii. Na części rozrywkowej rządziła gra w Bingo!!  W popołudniowych godzinach świetlica żyje grą w tenisa stołowego i piłkarzyki! Zapraszamy!! Przyszłe dni zapowiadają się jeszcze bardziej ciekawie! Obserwujcie nas- będzie się działo!!!

 

 

ZDJĘCIA: Paulina Głowiak

Drugi dzień upłynął w iście artystycznej atmosferze.  Tematyką dzisiejszych zajęć było „Co można zobaczyć na portrecie”. Dzieciaki poprzez zajęcia dowiedziały się jakie były zasady portretowania w czasach królewskich, jakie rodzaje portretów wyróżniamy itp. Najciekawszą tematyką zajęć warsztatowych były dzieła Pabla Picassa – „Połamany Picasso”. Na wzór tej twórczości dzieci wykonały prace plastyczne, portrety pt. „Osoba o dobrym sercu”. Zapraszamy do oglądania fotorelacji, a już jutro rozwiązujemy tajemniczą zagadkę w Bibliotece w Malawie….

 Foto: Paulina Głowiak

Trzeci dzień ferii w Malawie upłynął w miłej atmosferze. Rano we współpracy z p. Alą z biblioteki w Malawie dzieciaki miały przyjemność odbyć bardzo ciekawe zajęcia. Podzielone na dwie grupy wcieliły się w detektywów pomagających „znanemu na cały świat detektywowi Kowalskiemu” w odnalezieniu jego pupila- psa rasy Border Colie… Obie grupy świetnie sobie poradziły i odnalazły zgubę!

Kolejnym etapem naszych zajęć była również praca w grupach tym razem plastyczna pt. „Podróż w poszukiwaniu niebieskiej laguny”, ahh jak miło było się w ten zimny dzień rozmarzyć o ciepłym klimacie i przelać swoje marzenia na papier. Dzięki temu powstały piękne, kolorowe prace- można zobaczyć je tutaj w galerii:) Pod koniec zajęć nie zabrakło czasu na grę w piłkarzyki i tenis stołowy.  Jutro długo wyczekiwany dzień czyli Walentynki- będzie słodko będzie czerwono, miło i radośnie!

FOTO:

  DSC00682-001     Kolejny, już czwarty dzień w GOKiB w Malawie upłynął bardzo szybko. Dzień bardzo wyjątkowy, pełen radości, słodyczy i prezentów bo to przecież WALENTYNKI. Dzieci od samego rana wykonywały staranne prace plastyczne z motywem serduszek, śliczne słodkie motylki oraz kolorowe baloniki. Gościliśmy dzisiaj dzieci z klasy 1 ze szkoły w Malawie pod opieką p.Beaty Głowiak. Wspólnie wykonaliśmy super prace pt. „Walentynkowe radosne serduszko”. Nie zabrakło dzisiaj gier z nagrodami i odrobiny szaleństwa. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało pięknie zapakowany prezent- niespodziankę oraz mnóstwo pysznych lizaków!  Zapraszamy do naszej fotorelacji- dziś był tak intensywny dzień, że zapominaliśmy o robieniu zdjęć :)  Już jutro długo wyczekiwane zajęcia z robotyki!!! Nie możemy się doczekać!

 

FOTO:

Ostatni dzień ferii w GOKiB w Malawie dobiegł końca. Zajęcia rozpoczęliśmy od zajęć plastycznych o tematyce robotów. Każde dziecko przy pomocy papieru oraz bibuły projektowało własnego robota. Pomysłów było bardzo dużo. Powstały między innymi robot przyjaciel- pocieszacz, robot ogrodnik, robot do pieczenia pączków itd. Kolejną atrakcją która była wyczekiwana od początku tygodnia były zajęcia z robotyki i projektowania. Zaprosiliśmy p.Beatę Głowiak ze szkoły w Malawie, która  jest specjalistą w tej dziedzinie. Dzieciaki były zachwycone! Same projektowały drogi po których poruszały się roboty. Koniec zajęć zakończyliśmy poprzez rozdani nagród. Dzięki Fundacji Uniwersytet dzieci, która podarowała nam specjalne Indeksy ucznia oraz naklejki dzieciaki mogły zbierać punkty przez cały tydzień. W kolejności od największe ilości zebranych punktów mogły sobie wybierać nagrody! Ten tydzień umknął bardzo szybko, był wesoły i intensywny w różnego rodzaju zajęcia!  Już po feriach startujemy ze zdwojoną siłą jeśli chodzi o zajęcia plastyczne i warsztatowe. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

Program przygotowała, przeprowadziła i udokumentowała p. instruktor Paulina Głowiak

FOTO:

14.02. Latające naleśniki

  IRK_3221     Czwartek na zajęciach to szał przewracania! Naleśniki robione na dwa razy i z dwóch różnych przepisów zaspokoiły głód wszystkich! A z dodatków największym wzięciem cieszył się… No właśnie, jak myślicie? Jogurt!!

Jeden z przepisów – od Izy:
Składniki na 8 sztuk:
• 100g mąki pszennej
• 2 jajka
• 300 ml mleka
• 1 łyżka oleju
• szczypta soli
 Wszystkie składniki wymieszać lub zmiksować. Ciasto zostawić na ok.30 min, choć nie jest to konieczne. Smażyć na naoliwionej patelni na złoty kolor.

Nie było czasu zdjęć robić a kto robił te? Każdy :)

 

FOTO:

12.02. Upiekło nam się! Na Świetlicy Środowiskowej w Krasnem.

 IRK_3105  We wtorek na zajęciach Świetlicy Środowiskowej nam się upiekło! Ale wcześniej nam nie wyrosło. Byliśmy na to przygotowani i za drugim razem o dodaniu większej ilości cukru i odstawieniu na kaloryfer, pooooszłooo!
Klaudia M, Klaudia K, Izabela i Ja oddaliśmy się z pasją sztuce kulinarnej.
Przepis sprawdzony – dzielimy się nim!
My uzyskaliśmy go od Pani Doroty opiekunki Gwiazdeczek,

Przepis na Kulturalną pizzę:
Ciasto:
3 szklanki mąki (1 szklanka=250ml)
łyżeczka soli
1 szklanka cieplej wody
50g drożdży
3 łyżki oliwy
szczypta cukru

Sos:
przecier pomidorowy
koncentrat pomidorowy
czosnek
sól
1-2 łyżeczki oliwy
bazylia
oregano
Nie podajmy konkretnych proporcji sosu
bo sami zrobiliśmy na oko i wg smaku.

1. Drożdże zalać kilkoma łyżkami cieplej wody,dodać łyżeczkę cukru i mąki. Odstawić w ciepłe (my na kaloryferze) miejsce do wyrośnięcia (ok.30-40min).

2. Wymieszać mąkę z 3 łyżkami oliwy i łyżeczką soli. (spokojnie można dodać więcej). Dodać wyrośnięte drożdże,szklankę ciepłej wody. Wszystko wymieszać i zagnieść. Jak ciasto będzie się lepić do rąk, podsypać więcej mąki. Zagniecione ciasto nakryliśmy garnkiem i odstawiliśmy na ok. 30 min.Po tym czasie podzieliliśmy ciasto na 2 części – i na dwie blachy uformowaliśmy.

Piekarnik nagrzać do 250 stopni.
Ciasto posmarować sosem pomidorowym,posypać serem i nakładać dodatki,które lubimy (lub aktualnie mamy :).
Piec 7-10 min na blasze posypanej lekko mąką.

Jak wyszło – widać na zdjęciach! 2 pizze – zajadało 12 osób!

Foto: Każdy po kilka!